Świat widziany z perspektywy osiołka. Film „IO” w MDK w Radomsku

Reklama

W Miejskim Domu Kultury w Radomsku będzie można zobaczyć nominowany do Oscara 2023 film Jerzego Skolimowskiego pt. “IO”.


Dyskusyjny Klub Filmowy zaprasza na seans w piątek, 24 lutego o godz. 18:00. Bilety 10 zł.

Film “IO” Jerzego Skolimowskiego dostał nominację do nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej – Oscarów, w kategorii “Najlepszy film międzynarodowy”. W tej kategorii znalazły się również filmy: “Na Zachodzie bez zmian” (Niemcy, reż. Edward Berger), “Argentyna, 1985” (Argentyna, reż. Santiago Mitre), “Blisko” (Belgia, reż. Lukas Dhont) oraz “Cicha dziewczyna” (Irlandia, reż. Colm Bairéad).

“IO” / 2D; reż. Jerzy Skolimowski, dramat, Polska / Włochy 2022, 86 minut, od 15 lat.

„IO” to zapierająca dech w piersiach odyseja, porywające kinowe doświadczenie i nakręcony z imponującym rozmachem obraz współczesnego świata. Film Jerzego Skolimowskiego stał się sensacją festiwalu w Cannes, skąd wyjechał z Nagrodą Jury. Opowieść o nas samych, odbijających się w wilgotnych oczach pewnego osiołka, zachwyciła artystyczną brawurą i młodzieńczą energią, choć firmuje ją swoim nazwiskiem 84-letni mistrz europejskiego kina.

Historia „IO” za sprawą niezwykłego zwierzęcego bohatera wykracza poza ludzką perspektywę, ale to przede wszystkim film głęboko humanistyczny – manifest w obronie tego, co pozostało w nas niewinne. Podróż, w jaką zabiera nas Skolimowski, wiedzie przez całą Europę: od cyrku przez stadiony i parkingi dla tirów, po pałace. Od głupoty, przez przemoc, po przebłyski dobra i solidarności. Ten portret zbiorowy, który jednak nie traci z oczu pojedynczej mrówki, łączy realistyczne i wizjonerskie, przyziemne i metafizyczne, krytyczne i empatyczne. Swoim rozmachem przypomina najwspanialsze obrazy Hieronima Boscha i Pietera Bruegla.

Zanurzony w tradycji, śmiało eksplorujący jednak nowe ścieżki kina, film Skolimowskiego jest kolejnym, przy którym polski reżyser współpracował z legendarnym producentem, Jeremym Thomasem (jego filmografia obejmuje choćby „Wrzask”, „Ostatniego cesarza”, „Pod osłoną nieba”, „Nagi lunch”, „Tylko kochankowie przeżyją”). Za ekspresyjną, kreacyjną stronę „IO” odpowiadają operator Michał Dymek i wybitna montażystka, Agnieszka Glińska. Monumentalną, uwznioślającą każdy oddech osiołka muzykę skomponował Paweł Mykietyn, a w podróży towarzyszą bohaterowi m.in. Sandra Drzymalska, Mateusz Kościukiewicz i Isabelle Huppert.


Czytaj też: “Moje miasto – ze światła poczęte”, czyli warsztaty fotograficzne fundacji Foto Pozytyw

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button