Synoptycy IMGW ostrzegają przed burzami z gradem

Reklama

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie przed możliwością wystąpienia burz z gradem na terenie powiatu radomszczańskiego.


We wtorek (26 lipca) od godz. 10:00 do godz. 18:00, prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 20 mm do 35 mm oraz porywy wiatru do 70 km/h, lokalnie do 80 km/h. Miejscami możliwy również grad.

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska wynosi 75%.

Ostrzeżenie hydrologiczne – gwałtowne wzrosty stanów wód!

Jak podał dyżurny synoptyk hydrolog Paweł Terlecki z Wydziału Prognoz i Opracowań Hydrologicznych w Poznaniu z IMGW, we wtorek (26 lipca) mogą wystąpić gwałtowne wzrosty stanów wód. Ostrzeżenie obowiązuje od godz. 10:00 do godz. 20:00.

Obejmuje obszar: Warta górna do Poraja, Warta górna od Poraja do Liswarty, Liswarta, Widawka, Grabia, Nieciecz (łódzkie, śląskie).

Przebieg: W obszarach występowania prognozowanych opadów burzowych, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych, mogą wystąpić gwałtowne wzrosty poziomu wody i podtopienia. W zlewniach kontrolowanych, w przypadku wystąpienia szczególnie intensywnych opadów, istnieje możliwość krótkotrwałego przekroczenia stanów ostrzegawczych.

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska wynosi 60%.

Uwagi: Ostrzeżenie wydane w związku z prognozowanymi opadami o charakterze burzowym, które występują lokalnie. Ze względu na swój charakter, intensywny, punktowy opad, w miejscu jego wystąpienia może spowodować potencjalne zagrożenie hydrologiczne ze strony mniejszych rzek, jak i lokalne podtopienia (głównie na obszarach miejskich).

Ostrzeżenie hydrologiczne – susza hydrologiczna!

Równocześnie na obszarze Warta górna z Liswartą (łódzkie, opolskie, śląskie), występuje zjawisko suszy hydrologicznej. Ostrzeżenie obowiązuje od godz. 11:29 dnia 25 lipca do odwołania.

Przebieg: W związku z występującymi niskimi przepływami wody, w kolejnych dniach na górnej Warcie z Liswartą, spodziewane jest dalsze utrzymywanie się przepływów wody poniżej SNQ.

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska wynosi 90%.

Uwagi: Ostrzeżenie wydawane jest w sytuacji, gdy aktualne lub prognozowane wartości przepływu na stacjach wodowskazowych uznanych za reprezentatywne układają się poniżej SNQ przez minimum 10 dni w obrębie jednego obszaru hydrologicznego (który obejmuje grupę zlewni monitorowanych przez PSHM).

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD