Magdalena Spólnicka

Szczęśliwy finał poszukiwań schorowanej seniorki

Zgłoszenie o zaginięciu 78-letniej radomszczanki policjanci otrzymali w czwartek (4 sierpnia) przed południem. Kobieta najprawdopodobniej wykorzystała poranne zamieszanie związane z tzw. obchodem i niepostrzeżenie wyszła ze szpitala.


Rodzina szybko przekazała policjantom informacje pozwalające na identyfikację osoby. Około godziny 23.30 jeden z patroli policyjnych zauważył seniorkę na dukcie leśnym w miejscowości Grzebień, ponad 6 km od miejsca, z którego wyszła.

Policjanci informację o zaginionej, wraz z jej aktualnym wyglądem rozesłali do wszystkich jednostek policji. Chwilę później dyżurny policji otrzymywał różne informacje o możliwym pobycie 78-latki. Każda wiadomość była natychmiast sprawdzana.

Teren wyznaczony do poszukiwań został podzielony na sektory. Następnie poszczególne grupy mundurowych przeszukiwały wskazany obszar. W działania poszukiwawcze zaangażowani byli policjanci, strażacy ochotnicy oraz ci wchodzących w skład wyspecjalizowanej grupy poszukiwawczo – ratowniczej. Wykorzystano również psy wyszukujące zapach człowieka w powietrzu, drony oraz quady – mówi nadkom. Aneta Wlazłowska z KPP w Radomsku.

Mimo późnej pory działania poszukiwania były kontynuowane. Jeden z patroli policyjnych przeszukując przydzielony sektor zauważył między drzewami postać. Chwilę później okazało się, że jest to zaginiona 78-latka. Kobieta była osłabiona oraz zdezorientowana, nie potrafiła powiedzieć jak się nazywa i dokąd idzie. Schorowaną seniorkę mundurowi przekazali pod opiekę medyków.

Policjanci przypominają, że bardzo ważna jest nasza czujność i empatia w kontaktach z seniorami z naszego otoczenia.

Jeśli widzimy kogoś, kto zachowuje się w naszym odczuciu nienaturalnie, wygląda na zagubionego i jednocześnie prosi na przykład o wskazanie którędy dojść na dworzec, bądźmy otwarci na zapytanie i zweryfikowanie planów tej osoby.

Jeżeli posiadamy informację, że taka osoba ma problemy w pamięcią i w przeszłości występowały incydenty związane z niekontrolowanym opuszczeniem miejsca zamieszkania, to koniecznym jest powiadomienie najbliższej rodziny lub jednostki policji.

To samo dotyczy nietypowego ubrania – przykładowo na zewnątrz jest zimno, a widzimy seniora w swetrze i kapciach – nie jest to normalny ubiór i powinno to wzbudzić nasze podejrzenia, że może potrzebować pomocy. Pamiętajmy, że połączenie z numerem alarmowym 112 jest bezpłatne.

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD