Tabletki z jodkiem potasu – w Radomsku powstają punkty dystrybucji

Reklama

W Radomsku powstają punkty dystrybucji tabletek jodku potasu na wypadek wystąpienia zdarzenia radiacyjnego. Będą one zlokalizowane w instytucjach publicznych, głównie tam, gdzie zwykle znajdują się lokale wyborcze. Informację podał Urząd Miasta w Radomsku.


Służby monitorują sytuację w związku z działaniami militarnymi Rosji w rejonie ukraińskich elektrowni atomowych. Polska Agencja Atomistyki uspokaja, że dotychczas nie odnotowano niepokojących wskazań aparatury pomiarowej.

Na polecenie prezydenta Radomska Jarosława Ferenca, Wydział Bezpieczeństwa i Porządku Urzędu Miasta przygotowuje plan zwiększenia dostępności do preparatów stabilnego jodku potasu.

To działania prewencyjne, nie wynikają z istnienia aktualnie jakiegokolwiek zagrożenia radiacyjnego. Jednocześnie proszę o systematyczne zapoznawanie się z bieżącą sytuacją radiacyjną, a w przypadku uruchomienia procedury wydawania preparatów o stosowanie się do wskazówek i zaleceń ogłaszanych w ogólnopolskich i lokalnych mediach, stronie internetowej naszego miasta i w mediach społecznościowych – tłumaczy Jacek Paul naczelnik WBiP.

Przyjmowanie preparatu jodku potasu, w sytuacji, gdy nie występuje zagrożenie nie uchroni przed ewentualnymi skutkami katastrofy nuklearnej w przyszłości, a może doprowadzić do wielu szkodliwych dla zdrowia konsekwencji. Lek hamuje czynności tarczycy, zwłaszcza u małych dzieci, kiedy tarczyca nie jest rozwinięta. Zablokowanie czynności tarczycy może doprowadzić do jej niedoczynności. Dlatego jodek potasu stosować można wyłącznie przy braku przeciwwskazań do przyjęcia tego leku w sytuacji, gdyby doszło do katastrofy nuklearnej, podczas której nastąpi uwolnienie radioaktywnych izotopów jodu do atmosfery. W razie wątpliwości przed przyjęciem preparatu należy zasięgnąć opinii lekarza.

W przypadku wystąpienia zagrożenia, akcją dystrybucji preparatów stabilnego jodku potasu zostaną objęci mieszkańcy miasta, ze względów medycznych do 60 roku życia.

Aktualna mapa radiacyjna Polski: https://monitoring.paa.gov.pl/maps-portal/

Bieżące informacje na temat dystrybucji tabletek jodku potasu dostępne są na stronie radomsko.pl, szczegóły w zakładce Dla mieszkańców/Zarządzanie kryzysowe

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD