Reklama
Z ŻYCIA MIASTA

„TELETOPCIA” POMNIKIEM PRZYRODY?

Wiele wskazuje na to, że rosnąca przy ulicy Piastowskiej w Radomsku (obok dawnej siedziby Telekomunikacji) topola włoska, zwana „Teletopcią”, stanie się pomnikiem przyrody ożywionej. Pozytywną opinię wydało już Starostwo Powiatowe w Radomsku.

Wniosek o nadanie topoli statusu pomnika przyrody składał trzykrotnie dendrolog Ernest Rudnicki. W 2012 i 2017 roku otrzymał decyzję negatywną Teraz się udało.

– Podziękowania dla panów z Wydziału Zarządzania Drogami – Aleksandra Broszkowskiego oraz Romana Bińczyka, którzy wykazali przychylność w tej sprawie. Po sporządzeniu projektu uchwały uznającej topolę za pomnik przyrody odbędzie się głosowanie Rady Miejskiej na temat nadania tej formy ochrony. Jeśli wszystkie procedury zakończą się pomyślnie, „Teletopcia” stanie się pierwszą pomnikową topolą włoską w Polsce, po czym zostanie wpisana do rejestrów RDOŚ, a na jej pniu pojawi się prestiżowa tabliczka. Z dzisiejszą datą w Urzędzie Miasta Radomska złożony został zatem kolejny kompletny wniosek o powołanie pomnika przyrody – mówi Ernest Rudnicki.

xxx

Topola została zasadzona w 1968 roku, jeszcze przed powstaniem osiedli Tysiąclecia i Piastowska. Jest jedną z trzech najokazalszych topól włoskich w Polsce. W 2017 roku przeszła kompleksową pielęgnację wraz z aplikacją do korzeni dobroczynnych grzybów wchodzących w symbiozę z topolami. Jeśli zostanie pomnikiem przyrody, będzie pierwszą w Polsce pomnikową topolą włoską.

(fot. Ernest Rudnicki)

Pokaż więcej
Reklama

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź również
Close
Back to top button
Close
Close
Puls Radomska

FREE
WIDOK