Terytorialsi odpowiadają na apel i oddają krew

4358 donacji, czyli prawie 1956 litrów krwi od Terytorialsów i podchorążych Akademii wojskowych. W ramach operacji „Odporna Wiosna”, oprócz wielu innych akcji niesienia pomocy potrzebującym, żołnierze WOT masowo oddają krew. Także łódzcy Terytorialsi włączają się w tą akcję.

Na apel o oddawanie krwi wystosowany przez Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa kolejny raz odpowiedzieli żołnierze 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej. Tym razem Terytorialsi z łódzkiej Brygady oddawali krew w krwiobusie, który stanął przy ulicy Walk pod Bzurą, niedaleko siedziby 92 batalionu lekkiej piechoty w Kutnie. Krew oddały 43 osoby, co dało 21,5 litra krwi, ale to nie wszystko. – Chętnych było dużo więcej, ale możliwości krwioobusu są ograniczone. – mówi Dowódca 92 batalionu lekkiej piechoty ppłk Paweł Malec. – Ci, którzy nie mogli przybyć do Kutna, w najbliższych dniach oddadzą krew w miejscowościach w pobliżu miejsc zamieszkania. Między innymi żołnierze i podchorążowie Wojkowej Akademii Technicznej wspierający 9ŁBOT zrobią to pod koniec maja w WCKiK w Łodzi.

fot.9ŁBOT

W ramach tej akcji łódzcy Terytorialsi oddali dotychczas 128,15 litrów krwi. – To działanie WOT pozwoliło „wpompować” w system ratowania życia naszych obywateli blisko 1956 litrów krwi. Wojsko Polskie stanowiło i stanowi strategiczny zasób krwi dla naszego kraju. Potrzebna jest krew wszystkich grup, lecz szczególnie ważni są uniwersalni dawcy z grupą „0”. Obecnie właśnie tacy dawcy poszukiwani są najbardziej – mówi mjr Arkadiusz Rubajczyk, Szef Sekcji Komunikacji Społecznej, Oficer Prasowy 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej

Ze względu na bezpieczeństwo biorców, krew oddają żołnierze i podchorążowie, którzy jeszcze nie zostali skierowani do innych zadań związanych z działaniami zapobiegającymi rozprzestrzenianiu się COVID – 19 oraz w ramach operacji „Odporna Wiosna”.

Dzisiaj każda pomoc jest na wagę złota, dlatego Narodowe Centrum Krwi kieruje swój apel do Wszystkich. Jeśli jesteś: – Honorowym Dawcą; lub – jesteś zdrowy i co najważniejsze: – nie podróżowałeś w ostatnim czasie do innych krajów; – nie miałeś kontaktu z osobą zakażoną wirusem lub kimś objętym kwarantanną; Zgłoś się do centrów krwiodawstwa w całej Polsce! Twoja krew może uratować życie!

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD