Luxbud

Topolę i wierzbę przy ul. Żeromskiego w Radomsku poddano specjalistycznym badaniom

Jubiler Ako

Topola oraz wierzba rosnące przy remontowanym odcinku ulicy Żeromskiego w Radomsku, zostały poddane specjalistycznym badaniom.


Na zlecenie wykonawcy, pracownicy firmy Arboris przeprowadzili test obciążeniowy, który wykonywany jest w celu określenia stabilności drzewa oraz wytrzymałości pnia na złamanie. Podczas badania pień drzewa poddawany jest określonej sile symulującej oddziaływanie wiatru, a precyzyjne czujniki mierzą reakcję rośliny na zadane obciążenie.

Z przeprowadzonych badań wynika, że topola oraz wierzba cechują się dużą stabilnością w gruncie oraz odpornością na złamanie.

Przypomnijmy – los drzew, a dokładniej topoli berlińskiej, która jest jednym z najstarszych drzew w mieście, nie był pewny. W związku z planowaną przebudową ulicy Żeromskiego, drzewo nie wpisywało się w nowy plan zagospodarowania terenu i miało zostać wycięte. W 2019 roku Radomszczański Alarm Smogowy składał do Urzędu Miasta w Radomsku petycję, aby nie wycinać drzewa oraz nadać status pomnika przyrody ożywionej. Mimo to prezydent wraz z urzędnikami podjęli decyzję, że drzewo zostanie wycięte. W odpowiedzi uznano, że “Konieczność usunięcia przedmiotowego drzewa wynika z punktu widzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego (…)”. Dwa lat później zmieniono zarówno decyzję, jak i projekt przebudowy ulicy. Dziś, po przeprowadzeniu testów, okazuje się, że drzewo jest stabilne i wytrzymałe.

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej
Polonaisse

Powiązane artykuły

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD