TYDZIEŃ PRZEDSIĘBIORCY W ZUS

Reklama

Od 11 do 15 września 2017 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych organizuje Tydzień Przedsiębiorcy. Tegoroczna akcja odbywa się pod hasłem „e-składka – proste płatności z ZUS”.

Podczas bezpłatnych seminariów, pracownicy ZUS omówią tematy, które nieustannie pozostają w zainteresowaniu przedsiębiorców. Poruszone zostaną zagadnienia takie jak chociażby zasady rozliczania składek oraz wypłaty świadczeń krótkoterminowych z ubezpieczenia społecznego oraz obowiązki osób rozpoczynających działalność gospodarczą.

– Istotnym dla wszystkich płatników składek będzie temat dotyczący udogodnień dla przedsiębiorców, czyli e-składka. Od stycznia 2018 r. płatnicy będą opłacali składki na jeden rachunek zamiast czterech. Zmieni się też sposób podziału składki, która w pierwszej kolejności będzie pokrywała najstarsze zadłużenie płatników, to zaś może spowodować niedopłatę w bieżących składkach i utratę prawa do zasiłku chorobowego. By zachować prawo do zasiłków chorobowych, należy do końca roku uregulować zaległe wpłaty składek albo wystąpić do Zakładu z wnioskiem o zastosowanie ulgi w postaci rozłożenia zaległości na raty. Takie postępowanie i regularne opłacanie bieżących składek pozwoli na zachowanie prawa do zasiłku chorobowego zadłużonym płatnikom. Jak wystąpić o rozłożenie długu w ZUS-ie na raty i zawrzeć układ ratalny, wytłumaczą nasi eksperci podczas spotkań w ramach Tygodnia Przedsiębiorcy – wyjaśnia regionalny rzecznik prasowy ZUS woj. łódzkiego Monika Kiełczyńska.

W trakcie spotkań poruszony zostanie także temat e-zwolnień. – Dzięki temu rozwiązaniu, informacja o zwolnieniu lekarskim pracownika od razu po wystawieniu zaświadczenia przez lekarza, trafią do informacji pracodawcy, o ile jest użytkownikiem Platformy Usług Elektronicznych PUE-ZUS. Jeśli nie masz jeszcze swojego profilu na PUE ZUS, podczas Tygodnia Przedsiębiorcy będziesz mógł go założyć – mówi Monika Kiełczyńska.

Szkolenia w siedzibie ZUS w Radomsku:

– 12 września – dyżury ekspertów z Urzędu Skarbowego w siedzibie Inspektoratu w Radomsku, w godz. 10:00 – 13:00

– 13 września 2017 r., godz. 8.00 – szkolenie „Zasiłki – wypłata i rozliczenie w ciężar składek na ubezpieczenia społeczne”

Szkolenie w całości poświęcone świadczeniom krótkoterminowym. Uczestnicy zostaną zapoznani szczegółowo z zasadami podlegania ubezpieczeniom chorobowemu i wypadkowemu, zakresem świadczeń oraz zasadami ustalania uprawnień do poszczególnych rodzajów świadczeń w razie choroby i macierzyństwa. Omówiona zostanie wysokość świadczeń, zasady ich wypłacania – podmioty zobowiązane do dokonywania wypłaty oraz terminy wypłat.

– 15 września 2017 r., godz. 10.00 –  szkolenie „e-Składka – nowy wymiar rozliczeń”

Uczestnicy zostaną zapoznani szczegółowo z zadaniami płatnika składek obecnie i po wprowadzeniu zmian. Przedstawione będą informacje na temat NRS – Numeru Rachunku Składkowego – struktura numeru, zasady podziału jednej wpłaty na Fundusze oraz zasady rozliczania składek. Ponadto, zostaną przedstawione przykładowe rozliczenie wpłat dokonanych do 31 grudnia 2017 i od 1 stycznia 2018 r. z uwzględnieniem rozliczenia wpłat bieżących i rozliczeniem zadłużenia.

Zgłoszenia udziału w szkoleniach przyjmowane są pod numerem telefonu: 44 683 49 21, od poniedziałku do piątku, w godzinach 8:00 – 15:00.

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD