TYM RAZEM WSZYSTKO DOBRZE SIĘ SKOŃCZYŁO

Reklama

Rodzina, sąsiedzi, policjanci i strażacy pośpieszyli na pomoc. Poszukiwania 69 – letniego mieszkańca gminy Gidle zakończyły się sukcesem.

21 września 2017 roku około godziny 15.30 rodzina zaginionego powiadomiła dyżurnego policji, że 69 – latek rano pojechał do pobliskiego lasu zbierać grzyby i do tej pory nie ma go w domu.

– W związku z powyższym 14 policjantów od razu pojechało na miejsce, ustalili wygląd i cechy szczególne zaginionego i wraz z innymi osobami rozpoczęli przeszukiwanie lasu. W tym czasie organizowano już większe siły i środki potrzebne do działań ratowniczych. Na szczęście około godziny 17.00 udało się odnaleźć 69 – latka, który oddalił się od miejsca zamieszkania blisko 6 kilometrów. Mężczyzna przyznał, że stracił orientację i zgubił się w lesie mimo, że znał jego specyfikę. Nie potrzebował pomocy medycznej – relacjonuje rzecznik Komendy Powiatowej Policji w Radomsku Aneta Wlazłowska. – Doświadczenie pokazuje, że zdarzenia takie dotyczą często osób starszych, które wybierają się same do lasu i nie informują o tym osób opiekujących się nimi, nie zabierają też ze sobą telefonów. Przypominamy, że w każdym takim przypadku należy zawiadomić policję aby szybko zmobilizować jak największe siły do akcji poszukiwawczej. Trzeba zaznaczyć, że osobie zagubionej w lesie grozi niebezpieczeństwo. Natomiast rodzinie osoby zaginionej zazwyczaj towarzyszy niepokój i strach przed najgorszym – dodaje rzecznik.

Aby uniknąć tragicznych w skutkach sytuacji policjanci przedstawiają kilka rad dla grzybiarzy:
• nie wybierajmy się do lasu sami,
• nie oddalajmy się od osób, z którymi zbieramy grzyby, pozostańmy z nimi w kontakcie wzrokowym,
• zabierzmy ze sobą telefon komórkowy (z naładowaną baterią), przydatna może być również kartka wybranymi z numerami telefonów,
• kontrolujmy i zapamiętujmy punkty odniesienia, możemy je oznaczyć żeby znaleźć drogę powrotną,
• oceńmy realnie swoje możliwości, jak długo możemy przebywać w lesie, poinformujmy swoich bliskich o miejscu grzybobrania,
• jeżeli nie znamy terenu, nie oddalajmy się od pozostawionych przez nas pojazdów czy innych punktów odniesienia,
• nie wybierajmy się do lasu po zmierzchu.

(info: KPP w Radomsku)

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD