UNIA NIE MA PRZED NIMI TAJEMNIC

Reklama

Kto pełni funkcję szefa Komisji Europejskiej? Ile państw w UE rozpoczyna się na literę “A”? Gdzie położone jest miasteczko Schengen? Z jakich funduszy można czerpać korzyści z UE? Kiedy powstała UE? Gdzie podpisano traktat ustanawiający Wspólnoty Europejskie? Jeszcze z wieloma innymi pytaniami musieli się zmierzyć uczestnicy IV Powiatowego Konkursu Wiedzy o UE “Zjednoczeni w różnorodności”, którego organizatorem był Szkolny Klub Europejski “Młodzież dla Europy” z Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego nr 7 w Radomsku.

W konkursie, o charakterze turniejowym, udział wzięło siedmioro uczestników, reprezentujących:

PG w Kobielach Wielkich, PG w Strzałkowie oraz ZSG nr 2, 3, 4, 5  i 7 w Radomsku.

W jury konkursu zasiedli: Joanna Skrzydlewska (członek zarządu Województwa Łódzkiego) oraz Radosław Bartnik (wicedyrektor ZSG nr 7 w Radomsku).

Konkurs miał charakter indywidualny, każdą szkołę reprezentował jeden przedstawiciel. Konkurs składał się z pięciu konkurencji:

– Pierwsza konkurencja zatytułowana była „integracja UE”. Do kraju należało dopisać datę wstąpienia w struktury UE.

– Druga konkurencja – „poliglota”. Uczestnicy wysłuchiwali krótkich wypowiedzi w różnych językach UE, a ich zadaniem było odgadnięcie i zapisanie w języku jakiego kraju jest dana wypowiedź.

– Trzecia konkurencja „jaki to kraj?”. Na prezentacji pojawiło się sześć opisów dotyczących wybranych krajów UE. Uczestnicy musieli odgadnąć o jaki kraj chodzi?

– Czwarta konkurencja „unijni milionerzy”, czyli sześć pytań (w formule A-B-C-D) z zakresu historii UE, unijnych instytucji. Po każdym pytaniu uczestnicy zapisywali odpowiedź i sprawdzana była jej poprawność.

– Konkurencja piąta “Jeden z siedmiu” wzorowana na telewizyjnym “1 z 10”.  Każdy miał trzy szanse. Na początku każdy otrzymywał po dwa pytania. Jeśli odpowiadał nieprawidłowo, tracił jedną szansę. Jeśli udało się przejść pierwszą i drugą rundę, w trzeciej  uczestnicy wyznaczali się już sami. W tej konkurencji liczyło się to na ile poprawnych pytań odpowiedzieli zawodnicy. Za poprawną odp. otrzymywali plusa (tzw. małe punkty).

– Dodatkowo tzw. małe punkty otrzymywali za zachowane szanse. Na koniec zsumowano łączną liczbę małych punktów. W trakcie gry każdy z uczestników mógł skorzystać z pytania “bonus” za dwa punkty (poprawna odpowiedź plus dwa, niepoprawna – minus dwa). Nie były to łatwe pytania, dotyczyły funduszy i programów unijnych. Z pytaniem zaryzykował zmierzyć się tylko jeden z uczestników. Niestety, odpowiedź nie była poprawna – wyjaśnia opiekun klubu europejskiego Młodzież dla Europy Tomasz Mazur.

Ostatecznie, po bardzo emocjonującej ostatniej konkurencji, wyniki przedstawiają się w sposób następujący:

  1. miejsce: PG Strzałków (20 pkt.) (uczeń Kacper Derwisz)
  2. miejsce: ZSG nr 3 (19,5 pkt.) (Natalia Jędrzejczyk)
  3. miejsce: ZSG nr 5 (17,5 pkt) (Miłosz Kowalczyk)
  4. miejsce: ZSG nr 7 (Klaudia Andrzejczyk  – reprezentantka SKE “Młodzież dla Europy”)
  5. miejsce: PG  Kobiele Wielkie  (Natalia Głogosz)
  6. miejsce: ZSG nr 2  (Wiktor Ciupa)
  7. miejsce: ZSG nr 4  (Michał Rutkowski)

Konkurs otrzymał patronat Marszałka Województwa Łódzkiego Witolda Stępnia, Urząd Marszałkowski w Łodzi był organizatorem głównych nagród dla uczestników oraz opiekunów.

(info: SKE „Młodzież dla Europy”)

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD