[VIDEO] PGK przygotowuje się do sezonu grzewczego. Jakie inwestycje są teraz prowadzone?

Reklama

2 września Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Radomsku zorganizowało konferencję na temat obniżki cen za ciepło oraz kolejnych etapów modernizacji zakładu ciepłowniczego.


Rachunki za ciepło będą niższe?

Decyzją prezesa urzędu regulacji energetyki z dnia 14 sierpnia br. została zatwierdzona nowa taryfa dla ciepła, która będzie obowiązywać od 1 września br. Jak informuje spółka „w wyniku wprowadzenia taryfy korzystający z dostaw ciepła systemowego z radomszczańskiej Kotłowni Rejonowej radomszczanie zapłacą o 24,85% mniej w stosunku do taryfy, która obowiązuje od 1 lipca 2024r.”.

Mamy już promesę i ogłoszony został przetarg na budowę kotła na biomasę. Jesteśmy przed decyzją środowiskową, jeśli chodzi o budowę termicznego przetwarzania odpadów. Myślę, że te wszystkie inwestycje, które zostaną zrealizowane spowodują, że nasza ciepłownia będzie jedną z najtańszych w Polsce. Dzięki temu mieszkańcy miasta będą mieli znacznie niższe ceny ciepła. I na tym nam głównie zależy, by świadczyć te usługi w miarę tanio – mówił prezydent Jarosław Ferenc.

Z wrześniem wprowadzamy zatwierdzoną przez urząd regulacji energetyki nową taryfę na ciepło, która obniża wartość GJ ciepła ze 100 zł na 62 zł. Chciałbym, aby państwo analizując swoje rachunki, zwrócili uwagę na to, że każdy ma podpisaną indywidualną umowę, w której inne są parametry zapotrzebowania na moc cieplną, inne parametry są związane z przesyłem. Dlatego też pewne te składowe rachunku jedne mogą być wyższe, a drugie niższe – tłumaczył prezes PGK Zbigniew Rybczyński.

Nowa taryfa dostępna jest na stronach przedsiębiorstwa oraz na stronie urzędu regulacji energetyki.

Czytaj więcej: Mniej za ciepło od 1 września dla mieszkańców Radomska? PGK informuje o nowej taryfie

Pierwszy etap modernizacji ciepłowni polegał na modernizacji automatyki kotłów węglowych, budowie kotłów olejowo-gazowych, który właśnie umożliwił spółce obniżkę cen ciepła.

Pewnie każdy mieszkaniec pamięta nie tak dawne awarie na magistrali ciepłowniczej, które tworzyły się w okresie zimowym. Od 2 września wstrzymana została dostawa energii cieplnej do budynków zasilanych z sieci magistralnej Kotłowni Rejonowej przy ul. Prymasa Wyszyńskiego 151. Wynika to z tego, że spółka prowadzi obecnie prace remontowe na magistrali ciepłowniczej oraz urządzeń Kotłowni Rejonowej.

Aby zapewnić bezpieczeństwo energetyczne oraz dostawy ciepła w zimie, w tej chwili rozpoczęliśmy 2-tygodniową przerwę techniczną, w której realizujemy prace remontowo-konserwacyjne oraz przebudowujemy newralgiczny odcinek magistrali ciepłowniczej, która wychodzi z ciepłowni i idzie w kierunku miasta do ulicy Jagiellońskiej. Ten odcinek był już dość mocno wysłużony i narażony na działania natury i naprężenia, które powstawały. Dlatego też wymieniamy ten odcinek na nowe rury preizolowane, które powinny zapewnić bezpieczny przesył i zminimalizować ryzyko awarii – mówił prezes PGK.

Jak zapewniał Rybczyński, do sezonu grzewczego spółka ma przystąpić na sprzęcie pewnym i sprawnie działającym.

Ekologiczne działania PGK czy szkodliwa spalarnia?

Podczas konferencji poruszony został temat utworzenia spalarni śmieci. Bowiem, jak mówił prezes Rybczyński spółka wprowadza działania, które mają nie tylko ograniczać koszty ciepła i jego produkcji, ale również mają coraz bardziej wpływać na ekologię.

Jesteśmy przed rozstrzygnięciem przetargu na kocił biomasowy, który jest następnym krokiem naszej inwestycji i przed decyzjami dotyczącymi koła na RDF, czyli frakcję kaloryczną, którą będziemy produkować z odpadów. Chciałem zdementować, że to nie będzie żadna spalarnia odpadów komunalnych. Będzie to jeden kocioł, który będzie zasilany typowym paliwem, który będzie wyprodukowany i przygotowany w zakładzie unieszkodliwiania odpadów. Dzięki temu staniemy się przedsiębiorstwem, które będzie działało w cyklu gospodarki obiegu zamkniętego, czyli to co odbierzemy i przetworzymy będziemy mogli zamienić na energię cieplną bądź energię elektryczną – tłumaczył prezes PGK.




Czytaj też: 85. rocznica wybuchu II wojny światowej [FOTO]

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD