W Gidlach otwarto gabinet opieki koordynowanej w SP ZOZ

Reklama

W środę 8 maja oficjalnie otwarto gabinet opieki koordynowanej w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej (SPZOZ) w Gidlach.


Opieka koordynowana to wiele możliwości diagnostycznych i leczenia najczęstszych chorób przewlekłych już u swojego lekarza rodzinnego. Ma ona za zadanie skrócić kolejki do opieki specjalistycznej, aktywizowanie pacjenta, dzięki ustalonemu planowi działania oraz edukowanie pacjenta na temat danej jednostki chorobowej, dbaniu o zdrowie oraz profilaktyki. Lekarz POZ może zlecić pacjentom badania (w sytuacjach medycznie uzasadnionych), które do tej pory były zarezerwowane dla lekarza specjalisty.

Leczenie jest oparte na rocznym Indywidualnym Planie Opieki Medycznej (IPOM) i uwzględnia nie tylko wykonywanie szeregu badań diagnostycznych, ale także konsultacje między pacjentem a lekarzem specjalistą.

Opieka koordynowana kardiologiczna jest dedykowana dla pacjentów ze schorzeniami z zakresu kardiologii, która zajmuje się diagnostyką i leczeniem nadciśnienia tętniczego, niewydolności serca, przewlekłej choroby niedokrwiennej serca oraz migotania przedsionków.

W przypadku pacjentów, u których zdiagnozowano choroby z tych dziedzin, lekarz POZ przeprowadza kompleksową poradę i ustala indywidualny plan leczenia.

Wprowadzenie opieki koordynowanej w POZ poszerza listę badań diagnostycznych, które może zlecić lekarz rodzinny. Chodzi m.in. o:

  • ECHO serca przezklatkowe;
  • Holter RR – ciśnieniowy 24h;
  • Holter EKG (24, 48, 72h);
  • USG Doppler tętnic szyjnych i naczyń kończyn dolnych;
  • badania laboratoryjne.

Do tej pory na te badania kierował lekarz specjalista. Ponadto lekarz POZ może zlecić pacjentowi konsultacje z dietetykiem oraz pielęgniarką. Poszerzenie katalogu badań w POZ skraca czas potrzebny na wykonanie diagnostyki, pozwala na szybsze postawienie diagnozy i wprowadzenie właściwego leczenia.

Gabinet będzie służył pacjentom zdeklarowanym do SP ZOZ w Gidlach.

Koordynatorem opieki w SP ZOZ w Gidlach jest Katarzyna Jaros.

Kontakt telefoniczny : 34 327 21 24.

W przyszłości planuje się uruchomienie kolejnych ścieżek opieki koordynowanej. Obecnie trwają przygotowania do uruchomienia ścieżki diabetologicznej.Czytaj też: Dni Otwarte Funduszy Europejskich – 10 maja Radomsko [FOTO]

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD