W maju ruszą pierwsze wypłaty 500 plus dla uchodźców z Ukrainy

Reklama

Ponad 19 tys. wniosków o świadczenie 500 plus na dzieci z Ukrainy wpłynęło do ZUS w województwie łódzkim. W maju ruszą pierwsze wypłaty świadczeń.

Aktualnie obywatele Ukrainy mogą składać wnioski o 500 plus na dzieci do 18 roku życia na dwa okresy świadczeniowe: bieżący – trwający do końca maja oraz na nowy, który rozpocznie się 1 czerwca i będzie obowiązywał do końca maja 2023 roku. Przy czym świadczenie 500 plus przysługuje uchodźcy tylko w okresie zamieszkania i pobytu z dziećmi w Polsce.

Dzięki specjalnej ustawie uchodźcy z Ukrainy mogą ubiegać się już o świadczenie 500 plus i żłobkowe. Niebawem będą także mogli złożyć wniosek o rodzinny kapitał opiekuńczy. Pierwsze wypłaty świadczenia 500 plus trafią na ich konta bankowe już w maju – informuje Monika Kiełczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa łódzkiego.

Dotychczas w całym kraju uchodźcy z Ukrainy złożyli 318 tys. wniosków o świadczenie 500 plus dla około 487 tys. dzieci. W województwie łódzkim takich wniosków złożono ponad 19 tys., w tym 11,2 tys. wniosków obejmujących 17 tys. dzieci –  na bieżący okres świadczeniowy oraz 8,3 tys. wniosków na 12,8 tys. dzieci na nowy okres świadczeniowy, który zaczyna się 1 czerwca, a kończy 31 maja 2023 r.

Jeśli chodzi o powiat radomszczański na bieżący okres świadczeniowy złożonych zostało 411 wniosków obejmujących 633 dzieci, natomiast na następny okres świadczeniowy złożono już 323 wnioski na 501 dzieci.

O świadczenia rodzinne z ZUS mogą ubiegać się osoby, które przekroczyły polsko-ukraińską granicę po 23 lutego br. w wyniku wojny, uzyskały numer PESEL UKR, założyły w Polsce rachunek bankowy i mają polski numer telefonu. Do złożenia wniosków, np. o 500 plus niezbędne jest zarejestrowanie i potwierdzenie profilu na PUE ZUS. Pomoc przy założeniu profilu na PUE ZUS i złożeniu elektronicznie wniosków o świadczenia uchodźcy mogą uzyskać w placówkach ZUS na salach obsługi klientów.

CZYTAJ TEŻ: I LO w Radomsku zaprasza ósmoklasistów na dzień drzwi otwartych

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD