W parku Solidarności w Radomsku posadzono oryginalną sadzonkę dębu Bartek

Reklama

Od wczoraj mamy w Radomsku nowy pomnik przyrody

Słynny dąb “Bartek” (około 700-letnie drzewo pamiętające dynastię Piastów) doczekał się w Radomsku swojego potomka. Bowiem w Parku Solidarności posadzono sadzonkę dębu szypułkowego oryginalnego potomka najsłynniejszego w Polsce pomnika przyrody dąb Bartek rosnącego na terenie Nadleśnictwa Zagnańsk. Wszytko za sprawą nowego programu.

Przez następne 3 lata w Radomsku prowadzony będzie program badawczy “Drzewa Miejskie”, którego celem jest kompleksowe rozplanowanie zieleni w mieście. Drzewa Miejskie to inicjatywa firmy Green Park, która realizowana będzie we współpracy z Miastem Radomskiem na jego terenie. Radomsko stanie się centrum badawczym programu, który zrzesza wybitnych ekspertów naukowych z dziedzin dendrologii, ogrodnictwa miejskiego i arborystyki.

Program przewidziany jest na okres 36 miesięcy z możliwością jego przedłużenia. W pierwszym i najbardziej czasochłonnym etapie prac zespół badawczy dokona inwentaryzacji miejskiej zieleni w Radomsku. Kolejno opracowana zostanie koncepcja nasadzeń dla miasta i wprowadzone zostaną nowoczesne metody pielęgnacji. Pomóc ma przy tym aplikacja, która zostanie napisana na potrzeby programu.

Osiągnięciem jest już skupienie najlepszych fachowców w kraju w jednym miejscu. To będzie rewolucja dendrologiczna nie tylko dla Radomska, ale i całego kraju. Nie mówię jednak, że efekty będzie widać za tydzień, dwa lub rok. To jest maraton, nie sprint – mówił koordynator programu, Przemysław Kosowski z firmy Green Park.

Inicjatywa ma być całkowicie nowym podejściem do tematu zieleni miejskiej, w oparciu przede wszystkim o metodę naukową. Jakie gatunki najlepiej sprawdzają się w konkretnych warunkach, jak rozwiązywać problemy związane z kolizją drzewostanu z infrastrukturą miejską czy jak rozmieszczać zieleń dla najlepszych efektów ekologicznych. To tylko niektóre zagadnienia, nad którymi pochylać się będzie zespół badawczy. Przewodzić mu będzie dr Wojciech Zarzycki:

Radomsko jest doskonałym poligonem badawczym i mogą czerpać z niego zarówno małe, jak i duże miasta – mówił koordynator zespołu badawczego – wiedza jednej osoby to do tego celu jednak za mało, dlatego mamy grupę ludzi, którzy zajmują się drzewami od każdej możliwej strony.

Symbolicznym kamieniem węgielnym “Miejskich Drzew” została sadzonka dębu zasadzona na obrzeżach Parku Solidarności przez prezydenta Jarosława Ferenca i koordynatora projektu Przemysława Kosowskiego.

Czytaj też: Uczeń ZSE w Radomsku zdobył indeks Politechniki Warszawskiej na kierunku Papiernictwo i Poligrafia

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD