Luxbud

W Radomsku uczczono Święto Wojska Polskiego oraz 102. rocznicę Bitwy Warszawskiej [FOTO]

Polonaisse

15 sierpnia obchodzone jest Święto Wojska Polskiego oraz przypadająca w tym roku 102. rocznica Bitwy Warszawskiej. W Radomsku uczczono pamięć poległych żołnierzy w wojnie polsko-bolszewickiej.


Uroczyste obchody święta w Radomsku rozpoczęły się od mszy świętej. Następnie w miejscach pamięci zostały złożone kwiaty i wieńce. Święto Wojska Polskiego jest hołdem dla Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. W tym dniu upamiętnia się zwycięstwo w bitwie warszawskiej w 1920 roku, która nazywana jest “Cudem nad Wisłą” i uznawana jest za jedną z najistotniejszych i przełomowych wojen w historii świata.

Jest to nie tylko dzień wspomnień o bohaterach polskich wojen, którym oddajemy cześć obrońcom niepodległości. Jest to również chwila by w uroczysty sposób oddać cześć i wyrazić wdzięczność za służbę żołnierzom służącym dziś pod sztandarami Rzeczypospolitej Polskiej. Warto zauważyć, że żadnemu narodowi nie dano pokoju raz na zawsze. I my Polacy, jako naród tak ciężko doświadczony przez historię, zawsze musimy o tym pamiętać. Pokazują to ostatnie miesiące, gdzie rosyjski agresor zaatakował Ukrainę, która tak dzielnie odpiera atak, chroniąc nie tylko własnego kraju, ale także bezpieczeństwa naszej ojczyzny i całej Europy. Dlatego wspieramy ją moralnie i materialnie, aż do zwycięstwa – mówił prezydent Jarosław Ferenc.

Główne uroczystości odbyły się pod Pomnikiem Grobem Nieznanego Żołnierza, gdzie wiązanki kwiatów złożyły władze miasta i powiatu oraz parlamentarzyści ziemi radomszczańskiej, przedstawiciele służb mundurowych, samorządów, środowisk kombatanckich, stowarzyszenia, organizacje i związki zawodowe działające w Radomsku, a także harcerze i mieszkańcy miasta.

Kwiaty i znicze zostały również złożone pod tablicą pamięci uczniów – żołnierzy Gimnazjum im. S. Niemca w Radomsku poległych za Ojczyznę w 1920 roku na dziedzińcu Klasztoru o.o. Franciszkanów w Radomsku oraz pod tablicą upamiętniającą Marszałka Józefa Piłsudskiego.

15 sierpnia to również święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, nazywane w Polsce świętem Matki Boskiej Zielnej, patronki ziemi i roślinności. W wierze chrześcijańskiej dotyczy wzięcia do nieba z ciałem i duszą Najświętszej Maryi Panny po zakończeniu jej ziemskiego życia.

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD