W Radomsku uczczono Święto Wojska Polskiego

Reklama

15 sierpnia obchodzone jest Święto Wojska Polskiego oraz przypadająca w tym roku 103. rocznica Bitwy Warszawskiej. W Radomsku uczczono pamięć poległych żołnierzy w wojnie polsko-bolszewickiej.


Obchody rocznicy rozpoczęło złożenie kwiatów pod tablicą marszałka Józefa Piłsudskiego zlokalizowanej na elewacji Muzeum Regionalnego im. S. Sankowskiego. Następnie uczestnicy przeszli do kolegiaty pw. św. Lamberta na uroczystą Mszę Św. Po nabożeństwie sztandary i uczestnicy obchodów z orkiestrą dętą “Ekspresja” na czele przedefilowały pod Grób Nieznanego Żołnierza, gdzie miała miejsc główna część obchodów.

Święto Wojska Polskiego jest hołdem dla Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. W tym dniu upamiętnia się zwycięstwo w bitwie warszawskiej w 1920 roku, która nazywana jest “Cudem nad Wisłą” i uznawana jest za jedną z najistotniejszych i przełomowych wojen w historii świata.

Główne uroczystości odbyły się pod Pomnikiem Grobem Nieznanego Żołnierza, gdzie wiązanki kwiatów złożyły władze miasta i powiatu oraz parlamentarzyści ziemi radomszczańskiej, przedstawiciele służb mundurowych, samorządów, środowisk kombatanckich, stowarzyszenia, organizacje i związki zawodowe działające w Radomsku, a także harcerze i mieszkańcy miasta.

Kwiaty i znicze zostały również złożone pod tablicą pamięci uczniów – żołnierzy Gimnazjum im. S. Niemca w Radomsku poległych za Ojczyznę w 1920 roku na dziedzińcu Klasztoru o.o. Franciszkanów w Radomsku.

15 sierpnia to również święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, nazywane w Polsce świętem Matki Boskiej Zielnej, patronki ziemi i roślinności. W wierze chrześcijańskiej dotyczy wzięcia do nieba z ciałem i duszą Najświętszej Maryi Panny po zakończeniu jej ziemskiego życia.

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej
[pro_ad_display_adzone id="64133"]

Powiązane artykuły

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD