WAŻĄ SIĘ LOSY TOPOLI BERLIŃSKIEJ PRZY UL. ŻEROMSKIEGO

Decyzję o „być”, albo „nie być” topoli berlińskiej podejmie prezydent…

Reklama

Radomszczański Alarm Smogowy prosi prezydenta Radomska o nie wycinanie topoli berlińskiej rosnącej  przy ul. Żeromskiego w Radomsku. Osoby zrzeszone w organizacji wnioskują ponadto o nadanie drzewu statusu pomnika przyrody ożywionej. Mieszkańcy i przedsiębiorcy tej części miasta, którzy na co dzień obserwują „zachowanie” topoli są zupełnie innego zdania. Wolą radnych zasiadających w komisji skarg i wniosków decyzję o „być”, albo „nie być” topoli berlińskiej podejmie prezydent…

Walka o topolę zaczęła się w lipcu tego roku…

Petycja w sprawie zaniechania wycinki topoli berlińskiej rosnącej na miejskim terenie przy ul. Żeromskiego oraz nadania drzewu statusu pomnika przyrody ożywionej została złożona w radomszczańskim magistracie pod koniec lipca br. Co napisano w petycji?  „My, niżej podpisani, skupieni w Radomszczańskim Alarmie Smogowym, oraz podpisani niżej mieszkańcy, wnosimy o zaniechanie wycinki topoli berlińskiej rosnącej na miejskim terenie przy ul. Żeromskiego, które to drzewo ma zostać wycięte w związku z planowanym remontem. Uważamy, że w trosce o jakość powietrza w Radomsku, zdrowie mieszkańców, zwłaszcza dzieci i osób starszych oraz komfort życia radomszczan, zachowanie takich drzew jest priorytetem. Radomsko jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych smogiem miast w Europie i póki inne możliwości walki z tym problemem zawodzą, wykorzystać powinniśmy te, które mamy pod ręka – naturalne. Drzewa produkują tlen i przyczyniają się do redukcji zanieczyszczenia powietrza. Postulujemy zmianę projektu remontu tak, by zachować topolę berlińską. Jednocześnie wnosimy o nadanie topoli berlińskiej rosnącej przy skwerze przy ul. Żeromskiego na terenie należącym do miasta Radomska statusu pomnika przyrody ożywionej. Wniosek argumentujemy faktem, iż sadzona w 1950 roku w dobie odtwarzania miejskiej zieleni po wydarzeniach wojennych topola jest najstarszym drzewem przyulicznym ścisłego centrum Radomska i znajduje się w dobrej kondycji. Ze względów historycznych, klimatycznych i estetycznych warto ją zachować i wkomponować w planowany nowy układ komunikacyjny ulicy”

Nie wszyscy radomszczanie podzielają zdanie członków Radomszczańskiego Alarmu Smogowego. –  Zapraszam wszystkie te osoby w wietrzne dni. Niech zobaczą jak zachowuje się to drzewo… – Powiem wprost, na całe szczęście gałęzie, które spadają z tego drzewa nie wyrządziły póki co poważnej szkody – usłyszeliśmy od mieszkańca ul. Żeromskiego.

Sprawa odżyła po dwóch miesiącach…  

Dziś (6 września) losem topoli berlińskiej rosnącej przy ulicy Żeromskiego zajęli się radni zasiadający w komisji skarg i wniosków. W przedmiotowym temacie wypowiadali się również miejscy urzędnicy i prawnik. Głos zabrał również dendrolog, który przygotował ekspertyzę na zlecenie Radomszczańskiego Alarmu Smogowego. – Moim zdaniem topola ta powinna zostać pomnikiem przyrody, ze względu na to, iż jest najstarszym drzewem spośród przyulicznych drzew rosnących w ścisłym centrum Radomska. Wycięcie tej topoli, która przedstawia walory zarówno estetyczne, jak i historyczne, według mnie będzie nieodpowiedzialnym posunięciem. Przecież przy planowanym remoncie ulicy Żeromskiego można tak zadziałać, aby to drzewo pozostało…  – zauważa dendrolog Ernest Rudnicki. – Chcę zauważyć, iż topola rosnąca przy ulicy Żeromskiego została poddana pielęgnacji w marcu tego roku. W chwili obecnej jest w bardzo dobrej kondycji fizjologicznej. Ekspertyza wykazała, iż wytrzymałość pnia jest na poziomie ponad 200 procentowym, zatem przy podmuchach wiatru nie przekraczających 140 km/h nie powinno dojść do złamania pnia drzewa – dodaje.

Tyle dendrolog. A co do powiedzenia w przedmiotowej sprawie mają miejscy urzędnicy?

– Zostanie zlecona jeszcze dodatkowa ekspertyza, tak aby decyzja w sprawie topoli berlińskiej rosnącej przy ulicy Żeromskiego była wiążącą – konkluduje naczelnik wydziału ochrony środowiska Marzanna Proszowska.

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD