WEŹ NIE TRUJ! CZYLI O SMOGU W „DZIEWIĄTCE”
Jak smog wpływa na nasze zdrowie oraz naszych dzieci i ich rozwój? Jak bronić się i walczyć ze smogiem? Jakie programy, dotacje i instrumenty dostępne są w ramach walki o czyste powietrze. Odpowiedzi między innymi na te pytania poznamy w poniedziałek (4 marca) w Publicznej Szkole Podstawowej nr 9 w Radomsku. Tego dnia o godzinie 16.30 odbędzie się otwarte spotkanie, na które grono pedagogiczne szkoły serdecznie zaprasza wszystkie zainteresowane osoby.
Spotkanie, w którym będę uczestniczyć m.in. specjaliści z Warszawy zostanie zorganizowane w ramach realizacji programu informacyjnego realizowanego przez Państwowy Instytut Badawczy NASK we współpracy z Polskim Alarmem Smogowym na rzecz czystego powietrza, a do którego przystąpiła „dziewiątka”.
W ramach realizacji programu na budynku szkoły został zainstalowany miernik jakości powietrza. – Dzieciaki obserwując wskaźniki są nimi mocno zaszokowane. Przyznają, że często nie zdawały sobie sprawy z tego, że z powietrzem w Radomsku jest aż tak źle – zauważa Tomasz Braszczyński, nauczyciel techniki, a zarazem koordynator programu.
Urządzenie oprócz dokonywania bieżących pomiarów archiwizuje wcześniejsze dane. Na stronie internetowej www.esa.nask.pl można sprawdzić dane sprzed tygodnia, dwóch, czy wcześniejszych okresów czasu. Urządzenie pokazuje również temperaturę i wilgotność powietrza w danym dniu.
Kolejnym elementem realizacji programu mającego na celu uświadamianie społeczeństwa o zagrożeniach jakie niesie ze sobą smog będzie poniedziałkowe (4 marca) spotkanie z mieszkańcami miasta. – Spotkanie jest otwarte. Rozpocznie się o godz. 16. 30 na sali gimnastycznej. Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w nim, ponieważ będzie możliwość porozmawiania ze specjalistami nie tylko o zagrożeniach, jakie niesie ze sobą smog, ale co zrobić by go ograniczyć – zauważa Anna Potyrała, nauczyciel biologii, a zarazem koordynator przedsięwzięcia.