Solarprojekt
Z ŻYCIA MIASTAZ ŻYCIA SZKOŁYZSE-E

WIKTORIA CAŁUS DUŻO WIE O MEDIACH

Wiktoria Całus z Zespołu Szkół Elektryczno-Elektronicznych w Radomsku została laureatką V Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Mediach. Uczennica zajęła IV miejsce w Polsce. To  największe, jak dotąd, osiągnięcie reprezentanta województwa łódzkiego w historii medialnych zmagań.

Olimpiada składała się z trzech etapów. Pierwszy – to napisanie eseju, nagranie filmu lub stworzenie fotoreportażu. Drugi etap okręgowy polegał na  rozwiązaniu testu z wiedzy o mediach. I tu 10 najlepszych osób zakwalifikowało się do etapu centralnego. Wiktoria zajęła drugie miejsce w województwie łódzkim, tuż za nią była Karolina Majak też z Elektryka.

Na Uniwersytecie Warszawskim spotkali się najlepsi, w sumie 160 osób z całej Polski. Powiat radomszczański reprezentowały dwie uczennice z Elektryka i trzy z ZSP nr 1. I znów czekał na nich test. Pytania były różnorodne, m.in.: z historii mediów polskich i światowych, systemu medialnego, roli mediów, dziennikarstwa obywatelskiego czy polityki medialnej.

Laureatami zostało 48 uczniów z najlepszymi wynikami i ci, otrzymają indeksy na wybrane uczelnie. Jednak tradycją Olimpiady było wyłonienie tzw. „złotej dwunastki” – najlepszych z najlepszych, którzy rywalizowali o nagrody w kolejnym turnieju. Tym razem był to „Jeden z dwunastu” – zasady podobne jak w znanym teleturnieju „Jeden z dziesięciu”. I tu znalazła się Wiktoria Całus, która ostatecznie zajęła 4. miejsce w Polsce.

– Jestem z siebie dumna. To moje drugie i ostatnie podejście do olimpiady, która  nie należy do łatwych, trzeba wykazać się wszechstronną wiedzą z wszystkiego, co dotyczy mediów, a nie jest tego mało.  Media to coś, co lubię. Fajnie, że moja chęć poznawania świata się do czegoś w końcu przydała. Ostatni etap to totalny kosmos, jeśli chodzi o poziom pytań. Np. wyłożyłam się na pytaniu o fotoreportera, który zasłynął w puczu sierpniowym – opowiada Wiktoria.

Teraz uczennica mając indeks w kieszeni, będzie mogła rozpocząć studia wyższe na kierunkach dziennikarskich pomijając rekrutację.

Na wszystkich uczestników Olimpiady czekały nie lada  atrakcje, m.in. spotkanie z dziennikarką TVN Anitą Werner oraz zwiedzaniu gmachu  TVP na ul. Woronicza, gdzie uczestnicy mieli okazję podejrzeć nagranie programu „Jaka to melodia” i zrobić zdjęcia z gwiazdami.

(info i foto: Aneta Jędrzejczyk, ZSE-E w Radomsku)

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Close
Close