Z ŻYCIA MIASTA

WNET I TAK ZGINIEMY W ZUPIE, CZYLI O OBWODNICY RADOMSKA

Było to już kolejne spotkanie w sprawie budowy tzw. południowej obwodnicy Radomska, ale pierwsze w takim gronie. Wzięli w nim udział powiatowi i miejscy samorządowcy, poseł Anna Milczanowska, mieszkańcy, burmistrzowie i wójtowie sąsiednich gmin, a także przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

imgp0923

Jedno jest pewne. Obwodnica jest potrzebna

Nie trzeba nikogo przekonywać, że budowa obwodnicy Radomska jest konieczna. W przeciwnym razie – jak podkreślają zgodnie samorządowcy, Radomsko zostanie „rozjechane”. Trzeba bowiem mieć na uwadze to, że niedługo rozpocznie się budowa autostrady A1 i ruch samochodów, w tym pojazdów ciężarowych przejmie nasze miasto. Jednak po negatywnej decyzji Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Łodzi, w sprawie przebiegu obwodnicy, inwestycja stanęła pod znakiem zapytania.

– Decyzja, którą podpisałem nie mogła być inna. Byliśmy blisko wydania decyzji pozytywnej, jednak zaproponowane przez władze miasta i radnych warianty przebiegu drogi są dla nas niemożliwe do zaakceptowania – tłumaczył Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Łodzi Kazimierz Perek. – Dbacie państwo o florę i faunę, ale zapominacie o ludziach. Tak nie powinno być – podkreśla starosta Andrzej Plutecki.

Negatywna decyzja RDOŚ wstrzymuje budowę obwodnicy. Niezadowolenia z tego faktu nie kryją zarówno samorządowcy, jak i przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, którzy podobnie jak władze Radomska, decyzję zaskarżyły.

– Decyzja RDOŚ nie powinna być dla nikogo zaskoczeniem. Kiedy byłem na sesji rady miasta, mówiłem, że proponowany przez państwa wariant przebiegu drogi może do takiej decyzji doprowadzić – zauważa Marek Brodowski z łódzkiego oddziału GDDKiA. – Poczekajmy, jakie efekty przyniosą odwołania. W tej chwili każdy scenariusz jest możliwy – dodaje Brodowski.

Najpierw autostrada, później obwodnica

Niestety, jak się okazuje wizja „rozjechania” Radomska jest bardzo realna. I to niezależnie od tego, czy odwołania od decyzji RDOŚ przyniosą skutek.

– W pierwszej kolejności budowane są autostrady. Dlatego też najpierw rozpocznie się budowa autostrady A1, a dopiero później możemy myśleć o budowie obwodnicy Radomska – tłumaczy Marek Brodowski. Z wypowiedzi przedstawiciela GDDKiA wynika, że nawet, jeśli procedury związane z budową obwodnicy Radomska nie będą musiały ruszyć od początku, inwestycja może się rozpocząć dopiero na przełomie 2020 i 2021 roku. To oznacza, że radomszczanie muszą się przygotować na znaczne zwiększenie ruchu w mieście co najmniej przez cały okres budowy A1. – Czyli co? Trzeba się wyprowadzić z Radomska – pyta starosta Andrzej Plutecki.

Mieszkańcy „dziękują” władzom

Zdaniem jednego z mieszkańców Radomska – Przemysława Bilskiego, na jakąkolwiek dyskusję w sprawie obwodnicy jest stanowczo za późno.

– Rozmawiać na temat obwodnicy powinniśmy w 2011 roku, a nie teraz. Podczas jednej z sesji apelowałem, aby nie głosować za wariantem A, bo RDOŚ wyda negatywną decyzję. Wszyscy wtedy się mnie pytali, skąd mam taką pewność. Wygląda na to, że jestem prorokiem, bo taka właśnie decyzja zapadła. Wystarczyło się troszkę zastanowić, aby domyślić się, że taka właśnie będzie decyzja. Niestety, to już jest koniec dyskusji. Nic nowego nie wymyślimy. Możemy się jedynie modlić, żeby pieniądze na obwodnicę nie przepadły. Ja, jako mieszkaniec serdecznie dziękuję, że tyle czasu to wszystko trwało i nic nie zrobiliście. Niestety na 80-90 procent obwodnicy w Radomsku nie będzie – podkreślał Przemysław Bilski.

Jesteśmy „za”

Blisko trzygodzinna dyskusja na temat obwodnicy zakończyła się stwierdzeniem, że wszyscy pragną tej inwestycji. I tak naprawdę to tyle. Teraz wszystko jest uzależnione od tego, czy odwołanie od decyzji RDOŚ przyniesie skutek. Zdaniem powiatowego radnego Arkadiusza Ciacha niezwykle istotna w tej sprawie jest też ścisła współpraca pomiędzy prezydentem Jarosławem Ferencem i poseł Anną Milczanowską. – Musicie się państwo do siebie zbliżyć – zaapelował radny Ciach. Pojawiło się jeszcze jedno stwierdzenie, wypowiedziane przez wicestarostę Roberta Zakrzewskiego, a mogące być podsumowaniem dyskusji. Wicestarosta zacytował popularny wiersz Jana Brzechwy „Na straganie”, kończący się zdaniem „Po co wasze swary głupie, wnet i tak zginiemy w zupie!”.

DK91 ratunkiem dla Radomska?

Obok dyskusji nad budową obwodnicy Radomska, pojawiła się też kwestia przebudowy drogi krajowej 91. – Trzeba zrobić wszystko, aby znalazły się pieniądze na przebudowę tej drogi. Jest to jedyna alternatywa dla autostrady A1 – zauważyła poseł Anna Milczanowska.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close
Close