Wojsko wspiera medyków

Reklama

Od kilku miesięcy żołnierze 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej wykonują działania przeciwkryzysowe na terenie województwa łódzkiego. Od niedawna Terytorialsi współpracują w tym zakresie z wojskami operacyjnymi.

Główny wysiłek żołnierzy 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej cały czas skupia się na wsparciu personelu medycznego i służb sanitarnych. Żołnierze odciążają medyków pobierając wymazy na 24 punktach, wspierają  służby medyczne w pracach administracyjnych zarówno na punktach wymazowych w łódzkiem, w kilkunastu szpitalach jak i w stacjach sanitarno – epidemiologicznych. Codziennie Terytorialsi razem z policjantami monitorują przestrzeganie kwarantanny – informuje Małgorzata Glińska, rzecznik prasowy 9ŁBOT.

Kolejnym obszarem wsparcia szpitali jest pomoc przy obsłudze baz danych – z  tym wnioskiem do wojska zwrócił się szef resortu zdrowia Adam Niedzielski.

fot.9ŁBOT

Dowództwo 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej nawiązało kontakt telefoniczny z dyrektorami szpitali w województwie łódzkim i zaoferowało pomoc przy prowadzeniu ewidencji wolnych łóżek dla pacjentów covidowych. Do szpitala w Radomsku skierowano trzech żołnierzy 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej. Praca przy tych bazach danych polega na aktualizacji informacji w rytmie całodobowym (nie rzadziej niż co 3 godziny) we wszystkie dni tygodnia. Również w dni wolne i święta baza ma zapewnić ocenę dostępności łóżek szpitalnych w czasie rzeczywistym, a dane ze szpitali trafiają bezpośrednio do koordynatorów ratownictwa medycznego, którzy przekazują je z kolei do załóg karetek covidowych. Precyzyjne i aktualne dane umożliwiają sprawniejsze przetransportowanie pacjenta do najbliższego szpitala, który zapewni jego przyjęcie tak, aby pacjenci w karetkach nie czekali godzinami na przyjęcie.

Wojsko realizuje wsparcie tylko zainteresowanym podmiotom leczniczym. Do wykonywania tego zadania skierowanych zostało 23 żołnierzy, którzy pracują w systemie zmianowym tak jak służba zdrowia. Będą wykonywać te obowiązki tak długo, jak będą o to wnioskować dyrektorzy szpitali – dodaje rzecznik.

9ŁBOT koordynuje działania przeciwkryzysowe wykonywane przez wojsko na terenie naszego województwa. Żołnierze 9ŁBOT współdziałają z  żołnierzami 15 Brygady Wsparcia Dowodzenia z Sieradza oraz żołnierzami 25 Brygady Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego.

 

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD