Z ŻYCIA POWIATU

WSPOMNIENIE ANDRZEJA PEŁKI

Mszę św. w intencji Andrzeja Pełki, górnika poległego w kopalni „Wujek”, odprawiono w niedzielę 2 grudnia w kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Niedośpielinie.

Pochodzący z Niedośpielina w gm. Wielgomłyny dziewiętnastoletni Andrzej Pełka był najmłodszym spośród dziewięciu górników zastrzelonych w stanie wojennym przez pluton specjalny ZOMO podczas pacyfikacji kopalni Wujek 16 grudnia 1981 roku. Do tej tragedii w czasach niewoli, ale także wypadków i zagrożeń, z jakimi wciąż jest związana ciężka praca górnika, nawiązał w homilii ks. Łukasz Mozler, który odprawił mszę św. Po nabożeństwie delegacje złożyły kwiaty przed obeliskiem przy kościele w Niedośpielinie oraz na grobie Andrzeja Pełki na miejscowym cmentarzu.
W uroczystościach organizowanych przez Urząd Gminy w Wielgomłynach oraz radomszczańską „Solidarność” uczestniczyli m.in. przedstawiciele Miasta Radomska: prezydent Jarosław Ferenc, przewodniczący Rady Miejskiej Rafała Dębski, radni. Była też poseł Anna Milczanowska, wiceprzewodnicząca Sejmiku Wojewódzkiego Aneta Niedźwiecka, starosta Beata Pokora, szef łódzkiej „Solidarności’”, delegacje górników, szkół, przedstawiciele radomszczańskiej „Solidarności” oraz gminy Wielgomłyny z wójtem Bogumiłą Dyktyńską.

(info: UM w Radomsku)

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close
Close