Wybory 2023. Na kogo możesz zagłosować? Lista kandydatów z okręgu nr 10

Reklama

W najbliższą niedzielę, 15 października, odbędą się wybory do Sejmu i Senatu. W głosowaniu wybranych zostanie 460 posłów i 100 senatorów na czteroletnią kadencję. Tego dnia zaplanowano również referendum. Sprawdź, na kogo możesz zagłosować z okręgu numer 10.


Adres swojej komisji wyborczej można sprawdzić poprzez wyszukiwarkę dostępną na stronie Państwowej Komisji Wyborczej. 15 października wyborcy otrzymają 3 karty do głosowania: w wyborach do Sejmu, w wyborach do Senatu i w ogólnopolskim referendum.

Karty do głosowania w wyborach do Sejmu i Senatu opatrzone muszą być pieczęcią Obwodowej Komisji Wyborczej, a także odciskiem Okręgowej Komisji Wyborczej. Na karcie do głosowania w referendum powinna znajdować się pieczęć Obwodowej Komisji Wyborczej oraz odcisk Państwowej Komisji Wyborczej.

Karta do głosowania w wyborach do Sejmu zawiera listy z kandydatami na posłów. Ich nazwiska będą na szarym tle. Każda z list ma w tytule numer i nazwę lub skrót nazwy komitetu wyborczego. Może też mieć znak graficzny komitetu. Podobnie będzie na karcie do głosowania w wyborach do Senatu, która będzie na żółtym tle.

By oddać ważny głos, należy postawić znak “X” w kratce przy nazwisku wybranego jednego kandydata na posła/ senatora. Twój głos będzie nieważny, jeśli postawisz znak “X” na więcej niż jednej liście kandydatów albo nie postawisz go wcale. Informację, w jaki sposób oddać ważny głos, znajdziemy również na każdej karcie do głosowania.

Na kogo możesz zagłosować z okręgu 10?

Okręg nr 10 obejmuje obszary powiatów bełchatowski, opoczyński, piotrkowski, radomszczański, rawski, skierniewicki oraz tomaszowski oraz miast na prawach powiatu: Piotrków Trybunalski i Skierniewice. Polska w wyborach do Sejmu podzielona jest na 41 okręgów. W każdym z nich zostanie wybranych od 7 do 20 posłów/posłanek. Liczba ta zależy od liczby mieszkańców okręgu. Im jest ich więcej, tym więcej mandatów do obsadzenia. W okręgu 10 do zdobycia jest 9 mandatów.

Komitet Wyborczy Bezpartyjni Samorządowcy zgłosił 18 kandydatów w okręgu nr 10, w tym dwóch z Radomska. Są to: Robert Lewandowski oraz Agnieszka Tadeusiak.

Koalicyjny Komitet Wyborczy Trzecia Droga Polska 2050 Szymona Hołowni Polskie Stronnictwo Ludowe również ma 18 kandydatów, bez kandydata z Radomska.

Komitet Wyborczy Nowa Lewica – 18 kandydatów. 2 z Radomska: Beata Molik oraz Grzegorz Grabny.

KW Prawo i Sprawiedliwość – 18 kandydatów. 2 z Radomska: Anna Milczanowska oraz Krzysztof Ciecióra.

KW Konfederacja Wolność i Niepodległość – 18 kandydatów. 2 z Radomska: Radosław Sajdak oraz Jacek Rak.

KKW Koalicja Obywatelska PO .N iPL Zieloni – 18 kandydatów. Z Radomska jest jedna kandydatka – Magdalena Spólnicka.

KW Polska Jest Jedna – 12 kandydatów, bez reprezentanta z Radomska.

KW Polska Liberalna Strajk Przedsiębiorców – 17 kandydatów. Z Radomska – Mikołaj Ciach.

Komitet Wyborczy Wyborców Ruchu Dobrobytu i Pokoju – 10 kandydatów. Z powiatu radomszczańskiego 2 kandydatów: Janusz Kwaśniewski oraz Emilia Proszowska.

Polska w wyborach do Senatu podzielona jest na 100 jednomandatowych okręgów. W każdym z nich wybrany zostanie więc jeden senator, ten na którego oddano największą ilość głosów w danym okręgu. W okręg wyborczym numer 28 w wyborach do Senatu, obejmujący obszary powiatów: bełchatowski, piotrkowski, radomszczański oraz miasta na prawach powiatu: Piotrków Trybunalski, znajdziemy 5 kandydatów – 4 z Bełchatowa oraz jeden z Piotrkowa Trybunalskiego.

Pełne listy kandydatów znajdziesz w galerii poniżej.


Czytaj też: Upamiętniono rocznicę likwidacji radomszczańskiego getta

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD