Wycinka drzew na placu 3-go Maja? Odpowiedź prezydenta

Reklama

Planowana wycinka drzew na placu 3 Maja była tematem dzisiejszej konferencji prasowej, którą w urzędzie miasta zorganizował prezydent Jarosław Ferenc.


Miasto przy okazji remontu ulicy Piłsudskiego zleciło opracowanie koncepcji, która zawiera 3 warianty. Ta koncepcja miała określić czy przestrzeń miedzy parkami ma zostać zamknięta dla ruchu kołowego czy też nie.

Jeszcze jako radny mówiłem, ze to co jest na placu 3 Maja powinno zostać zatrzymane. Nie jest prawdą, ze urząd miasta zatwierdził jakiekolwiek koncepcje, które zostały wysłane do konserwatora. Informacja która pojawiła się w mediach o tym, ze urząd planuje wycinkę jest nieprawdą. Owszem projektant przygotował koncepcje, które zostały wysłane do konserwatora. My jako miasto nie widzieliśmy wcześniej tych koncepcji. Konserwator dał wytyczne, które są przez nas przyjęte. Zależy nam aby jak najwięcej drzew pozostawić na placu 3 maja. Dopuszczamy jedynie wycinkę drzew ze względów fitosanitarnych (takie, które nie rokują dalszego życia). Żadnej innej wycinki nie powinno tam być – komentował dziś prezydent Jarosław Ferenc.

Przed rozpoczęciem prac drzewa mają zostać zbadane przez dendrologów. Koncepcje maja zostać poddane konsultacją społecznym, a dopiero potem zostaną przekazane do zatwierdzenia przez prezydenta i urzędników.

Twierdzenie, ze planujemy wycinkę jest nieprawdą. To element kampanii wyborczej. Apeluję do radomszczan aby nie dali się wciągać w gierki polityczne – apelował prezydent.

Drzewa zostaną przebadane

Projektant po wstępnej inwentaryzacji i oględzinach drzew w każdej ze wstępnych koncepcji zaznaczył drzewa, które prawdopodobnie nie rokują pozytywnie ze względów fitosanitarnych.

Tylko w jednej z trzech koncepcji zaproponowano odtworzenie historycznej osi widokowej na kościół św. Lamberta, co wiązałoby się z wycinką drzew. Ale nadal jest to tylko wstępne założenie koncepcyjne, jeszcze niezaakceptowane przez prezydenta i urząd miasta.

Konsultacje społeczne

Ostatecznie to radomszczanie zadecydują o przyszłym wyglądzie placu 3-go Maja podczas konsultacji społecznych. Dopiero po ich akceptacji oraz w oparciu o ich uwagi i wyborze koncepcji zostanie zlecony projekt techniczny. Na tym etapie wykonane zostanie badanie dendrologiczne drzew znajdujących się na terenie placu. Dopiero wówczas okaże się, czy i które drzewa są w dobrym stanie, a które nie rokują pozytywnie lub będą stanowić zagrożenie dla mieszkańców.


Czytaj też: 800 plus bez dodatkowych wniosków

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD