Wyjazdowe punkty szczepień w województwie łódzkim

Reklama

Specjalne wyjazdowe punkty szczepień dotrą do pacjentów którzy, ze względu na stan zdrowia, nie mogą być szczepieni w punkcie stacjonarnym. Łódzki NFZ zorganizował 6 takich punktów, które będą dodatkowym wsparciem sieci populacyjnych punktów szczepień.

W Łódzkiem jest 429 punktów szczepień populacyjnych, dołączą do nich nowo wybrane punkty wyjazdowe, które zajmą się wyłącznie szczepieniami chorych w ich domach. W kraju powstało 117 dodatkowych, wyjazdowych punktów szczepień.

W lutym Łódzki NFZ zakończył nabór dodatkowych wyjazdowych punktów szczepień. Wybrano 3 świadczeniodawców, którzy zapewnią 6 wyjazdowych punktów szczepień w naszym regionie.

Po 2 punkty w obszarach obejmujących →Piotrków Trybunalski, powiaty: łódzki wschodni, bełchatowski, opoczyński, piotrkowski, radomszczański, tomaszowski (obszar 2) oraz →powiaty: pabianicki, łaski, pajęczański, poddębicki, sieradzki, wieluński, wieruszowski, zduńskowolski (obszar 4).

Po 1 punkcie w obszarach, które obejmują →Łódź  (obszar 1) oraz →Skierniewice i  powiaty: brzeziński, zgierski, kutnowski, łęczycki, łowicki, rawski, skierniewicki (obszar 3).

Wyjazdowe punkty szczepień pojadą do pacjentów, których stan zdrowia nie pozwala na skorzystanie ze szczepienia w poradni.

Artur Olsiński dyrektor ŁOW NFZ: W Łódzkiem zapewniliśmy pacjentom, którzy nie mogą skorzystać ze szczepienia w punkcie szczepień 6 wyjazdowych punktów szczepień. 4 z nich  zorganizowała Wojewódzka Stacja Ratownictwa Medycznego, która prowadzi już 2 stacjonarne punkty szczepień i szczepi chorych, którzy tego wymagają, w ich domach. To doświadczenie przyda się w organizacji takich wyjazdów do chorych w naszym regionie.

Szczepienie pacjentów w domu – krok po kroku

Aby skorzystać z wyjazdowego punktu szczepień wystarczy zadzwonić do swojej poradni POZ. Lekarze rodzinni lub pielęgniarki opieki długoterminowej najlepiej znają swoich pacjentów, dlatego to oni potwierdzą, że ich podopieczny, ze względów zdrowotnych, potrzebuje szczepienia w domu. Oznacza to, że na wizytę wyjazdowego punktu szczepień pacjent nie rejestruje się ani przez  Internet, ani telefonicznie, np. przez infolinię 989.

Wystarczy bezpośredni kontakt z własną poradnią POZ lub pielęgniarką opieki długoterminowej. Jeśli pacjent lub jego opiekun skontaktują się z punktem wyjazdowym, ten skieruje pacjenta lub opiekuna w pierwszej kolejności do poradni POZ / pielęgniarki opieki długoterminowej, ponieważ to właśnie lekarz POZ lub pielęgniarka opieki długoterminowej potwierdzą, że pacjent może skorzystać ze szczepienia w domu.Wyjazdowy punkt szczepień rejestruje pacjenta na szczepienie, ustala termin szczepienia i informuje o tym pacjenta lub jego opiekuna. Do szczepienia kwalifikuje pacjenta w domu lekarz wyjazdowego punktu szczepień. Pacjent zostaje szczepiony pierwszą dawką preparatu. W dniu szczepienia ustalana jest również data drugiego szczepienia.

Procedura szczepienia wyjazdowego jest więc zbliżona do szczepienia w punkcie stacjonarnym. Zespół wyjazdowy przynajmniej 15 minut po szczepieniu obserwuje pacjenta pod kątem wystąpienia niepożądanych odczynów poszczepiennych. Jeśli takie wystąpią, zespół wyjazdowy jest przygotowany, aby pomóc pacjentom w domu.

Wyjazdowe punkty szczepień otrzymują własną pulę szczepionek. Nie korzystają ze szczepionek zamówionych przez poradnię POZ, która zgłasza pacjenta do szczepienia wyjazdowego.

Czytaj też: ZUS: Blisko 70 tys. osób z rocznika 1953 z wyrównaniem emerytury


Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD