XVII Dni Kina. Bohaterem i gościem specjalnym będzie Andrzej Seweryn

Reklama

I Liceum Ogólnokształcące Feliksa Fabianiego oraz Miejski Dom Kultury w Radomsku zapraszają uczniów szkół ponadpodstawowych powiatu radomszczańskiego do udziału w XVII Dniach Kina.


Tegoroczna edycja XVII Dni Kina rozpocznie się 17 października i obejmować będzie takie elementy jak:

  • Warsztaty filmowe (17 – 19 października);
  • Warsztaty pastiszu kadrów filmowych (24 – 25 października);
  • Debata oxfordzka o tematyce filmowej (27 października);
  • Przegląd filmów poświęcony bohaterowi edycji (30 października – 6 listopada);
  • Konkurs wiedzy o kinie „Życie i twórczość Andrzeja Seweryna”(7 listopada);
  • Konkurs na etiudę filmową;
  • Uroczysta gala z udziałem Andrzeja Seweryna (13 listopada).

Projekt edukacyjny Dni Kina skierowany jest do młodzieży i popularyzuje sylwetki polskich twórców filmowych oraz ich dorobek artystyczny. Ideą przyświecającą organizatorom, jest nie tylko upowszechnianie wiedzy z zakresu kinematografii, ale również przekazanie za pomocą medium bliskiego młodym ludziom, humanistycznych, uniwersalnych wartości i postaw.

Dni Kina mają wieloletnią tradycję, odbywają się od 2004 roku.

Pierwsza edycja nosiła tytuł „Rejs po polskiej kinematografii”, kolejne poświęcone były twórcom kina polskiego – reżyserom i aktorom. Większość z nich uświetniła swoją obecnością uroczystości finałów przedsięwzięcia. Gośćmi – bohaterami  Dni Kina byli dotychczas m.in. Stanisław Różewicz, Krzysztof Zanussi, Maja Komorowska, Janusz Gajos, Daniel Olbrychski, Jan Jakub Kolski, Jerzy Stuhr, Robert Więckiewicz, Juliusz Machulski, Olgierd Łukaszewicz, Gabriela Muskała, Aleksandra Konieczna i Marian Dziędziel.

Bohaterem i gościem tegorocznej XVII Edycji Dni Kina, będzie Andrzej Seweryn – wybitny aktor i reżyser teatralny oraz filmowy; pedagog. Jego pierwsza znacząca rola filmowa to Maks Baum w „Ziemi obiecanej” Andrzeja Wajdy. Zagrał również w takich filmach jak: „Na srebrnym globie” Andrzeja Żuławskiego, „Granica” Jana Rybkowskiego oraz „Człowiek z żelaza”, „Bez znieczulenia”i „Dyrygent” Andrzeja Wajdy. Za udział w tym ostatnim otrzymał w 1980 r. nagrodę Srebrnego Niedźwiedzia na Festiwalu Filmowym w Berlinie.

W 1993 roku, Seweryn jako trzeci cudzoziemiec w historii, otrzymał angaż do Comédie Française, jednego z najbardziej prestiżowych zespołów teatralnych na świecie. Aktor występował również w filmach francuskich, gdzie najważniejszymi osiągnięciami są: rola Steinera w „Amoku”, za którą  otrzymał nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Kairze, Hebrarda w nagrodzonych Oscarem „Indochinach” oraz rola przywódcy Wielkiej Rewolucji Francuskiej, Robespierre’a w „Rewolucji francuskiej” Richarda T. Heffrona i Roberta Enrico.

Był wykładowcą Wyższej Szkoły Sztuki i Technik Teatralnych w Lyonie, a potem do 2010 r. Wyższego Konserwatorium Narodowego Sztuk Dramatycznych w Paryżu.

Zagrał również wiele ról w Teatrze Telewizji  m.in. tytułowe postaci dramatów Williama Shakespeare’a: „Ryszarda III” w reż. F. Falka i „Koriolana” w reż. M. Borka oraz „Don Juana” Molièra w reż. L. Wosiewicza.  Dla Teatru Telewizji Seweryn wyreżyserował „Tartuffe’a, czyli obłudnika” Molièra i „Antygonę” Sofoklesa. W Teatrze Narodowym wyreżyserował „Ryszarda II” Williama Shakespeare’a (2004), w Teatrze Polonia „Dowód” (2008) Davida Auburna, w którym wcielił się także w rolę Roberta.

Pracował również w polskim kinie, gdzie zagrał m.in. Jeremiego Wiśniowieckiego w „Ogniem i mieczem” J. Hoffmana, Sędziego w „Panu Tadeuszu” i Rejenta Milczka w „Zemście” A. Wajdy. Za rolę Stefana Wyszyńskiego w filmie Teresy Kotlarczyk pt. „Prymas. Trzy lata z tysiąca”, otrzymał Złotą Kaczkę przyznawaną przez miesięcznik „Film” oraz nagrodę Telewizji Polskiej na XXV Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W 2006 roku premierę miał film pod tytułem „Kto nigdy nie żył…”, który był reżyserskim debiutem Andrzeja Seweryna. W 2010 roku wystąpił w głośnym filmie „Różyczka” w reż. J. Kidawy-Błońskiego. Za rolę Adama Warczewskiego vel Janusza Wajnera, otrzymał nagrodę na międzynarodowym festiwalu filmowym w Santo Domingo. W 2016 roku, za rolę Zdzisława Beksińskiego w „Ostatniej rodzinie” Jana P. Matuszyńskiego, otrzymał nagrody na Festiwalach w Locarno i Gdyni oraz Orła 2017 za Najlepszą Główną Rolę Męską.

Od 1 stycznia 2011 roku jest Dyrektorem Naczelnym Teatru Polskiego w Warszawie, gdzie gra i reżyseruje.

Został odznaczony Orderem Sztuk Pięknych i Nauk Humanistycznych, Legią Honorową Republiki Francuskiej, Złotym Medalem Gloria Artis – Zasłużony Kulturze Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

W ramach przedsięwzięcia młodzież poznaje twórczość artysty, oglądając filmy, czytając artykuły, recenzje, książki, następnie bierze udział w konkursie poświęconym jego życiu i twórczości. Dorobkiem Andrzeja Seweryna zainspirowane będą także: warsztaty realizatorskie, konkurs na etiudę filmową, warsztaty pastiszu kadrów filmowych i debata oxfordzka.

Podczas uroczystej gali finałowej, która odbędzie się w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury w Radomsku, zostaną ogłoszone wyniki obu konkursów. Laureaci odbiorą nagrody z rąk jury oraz zaproszonego gościa. Centralną częścią gali będzie spotkanie z gościem – bohaterem Dni Kina, Andrzejem Sewerynem.

Portal Puls Radomska jest patronem medialnym wydarzenia.


Czytaj też: Z miłości do kina. Rozmowa z Aleksandrą Kędrą, pomysłodawczynią Dni Kina

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD