Reklama
KOMBIT-kasy
Z ŻYCIA MIASTAZ ŻYCIA MIASTA I POWIATU

Z MYŚLĄ O ROWERZYSTACH…

Jest szansa, że przez Powiat Radomszczański przebiegnie nowy odcinek najbardziej znanego szlaku Rowerowego, czyli Green Velo. Plany wytyczenia tego szlaku były jednym z tematów drugich konsultacji środowisk rowerowych, które odbyły się w Starostwie Powiatowym w Radomsku.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele władz Powiatu Radomszczańskiego (m.in. wicestarosta Jakub Jędrzejczak) i Miasta Radomska (m.in. wiceprezydent Jacek Belka), Komendy Powiatowej Policji w Radomsku (Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KPP Mariusz Pawłowski) oraz rowerzyści. Głównym zadaniem konsultacji było przygotowanie do wytyczania kolejnych szlaków rowerowych na terenie naszego powiatu. Z założenia szlaki te miałyby łączyć najbardziej atrakcyjne turystycznie lub historycznie miejsca. Stąd pomysł, aby przebieg był zgodny z opiniami najbardziej zainteresowanych, czyli miłośników turystyki rowerowej. Propozycja spotkała się z dużym zainteresowaniem między innymi środowisk związanych z grupą rowerowo.pl, Klubem Kolarsko-Biegowym oraz PTTK. Jak ustalono, przedstawiciele tych środowisk zaproponują własne warianty przebiegu szlaków.

Powstał również pomysł, aby część chodników przy ulicach z największym ruchem kołowym (m.in. ul. Narutowicza, Brzeźnicka, Przedborska) zamienić w ciągi pieszo — rowerowe. Decyzję ma poprzedzić jednak badanie ruchu rowerowego na terenie Radomska, przeprowadzone przez funkcjonariuszy policji (prawdopodobnie przeprowadzone ma być ono w 2020 r.). Pracownicy Wydziału Zarządzania Drogami w Starostwie Powiatowym skierowali już do GDDKiA pismo w sprawie przekształcenia ciągów pieszych w ciągi pieszo — rowerowe, dotąd jednak nie uzyskali odpowiedzi.


Mimo, iż z założenia konsultacje nie miały dotyczyć tematu budowy ścieżek rowerowych, duża część spotkania poświęcona została problemom związanym z bezpieczeństwem i komfortem jazdy na rowerze przy tak dużym ruchu drogowym, jak ma to miejsce w Radomsku. Stąd propozycja, aby na wiadukcie nad torami kolejowymi na ul. Brzeźnickiej w miejsce obecnego chodnika dla pieszych powstała ścieżka rowerowa.

Jak się okazało, obecni na spotkaniu skarżyli się na też na złą nawierzchnię wielu odcinków ścieżek rowerowych na terenie Radomska oraz liczne bariery (np. zbyt wysokie krawężniki i różnice w poziomie zjazdów z posesji). Przedstawiciele władz Radomska zapowiedzieli, że powstały już plany modernizacji istniejących ciągów rowerowych oraz budowy kolejnych, m.in. na ul Spacerowej i ul. Szarych Szeregów (aby zmniejszyć ruch na ul. Piłsudskiego).

Pokaż więcej
Reklama

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Close
Close
Puls Radomska

FREE
VIEW