Select

Zagrali z okazji 110. rocznicy urodzin Henryka Fajta

Polonaisse

Z okazji 110. rocznicy urodzin Henryka Fajta w Miejskim Domu Kultury w Radomsku zorganizowany został koncert, w którym przypomniano piosenki skomponowane przez kompozytora.


Na scenie MDK wystąpił Chór „Złota Nutka”. Chórzyści zaśpiewali utwory: „Jędrusiowa dola”, „Leśna Samosierra”, „Z za chmur miesiączek”, „Piosenko ma”, „Tęskonota”, „Wesoło ze śpiewem”. Przygotowana prezentacja multimedialna poświęcona profesorowi obudziła wspomnienia wśród uczniów i wychowanków przybyłych na koncert.

O Henryku Fajcie wspominali m.in.: Wanda Sobczyk, Stanisław Sankowski, Jacek Tarnowski, Zdzisław Nowak. Mieczysław Tkacz i Wanda Sobczyk na zakończenie koncertu zaśpiewali jeden z najpiękniejszych utworów Profesora zatytułowany „Bajka”. Z powodu pandemii koncert odbył się w okrojonym składzie.

Henryk Michał Fajt, ps. „Garda” to znany kompozytor, pedagog i nauczyciel przez wiele lat związany z Radomskiem. W czasie II wojny światowej Fajt działał w Związku Walki Zbrojnej – oprócz udziału w akcjach zbrojnych, wraz z Czesławem Kałkusińskim (ps. „Czechura”) organizował tajne koncerty i uroczystości rocznicowe, prowadził zespół symfoniczny oraz uczył muzyki i śpiewu. Z tego okresu pochodzi jedna z najbardziej znanych piosenek partyzanckich Henryka Fajta – „Jędrusiowa dola”.

Po wojnie Fajt nauczał muzyki oraz śpiewu w radomszczańskich szkołach (Szkoła Wychowawców Przedszkoli, Liceum Pedagogiczne i II Liceum Ogólnokształcące). W 1956 stanął na czele Symfonicznej Orkiestry Międzyspółdzielnianej w Radomsku, będącej ówcześnie jedną z dwu amatorskich orkiestr symfonicznych w Polsce. W 1966 orkiestrę pod jego kierownictwem uhonorowano Nagrodą Tysiąclecia Państwa Polskiego.

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej
Polonaisse

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD