[pro_ad_display_adzone id="18192"]
[pro_ad_display_adzone id="46125"]
Z ŻYCIA MIASTAZ ŻYCIA MIASTA I POWIATU

ZARZĄD POWIATU DOMAGA SIĘ ODBUDOWY ZNISZCZONYCH DRÓG. RADNI POPIERAJĄ ŻĄDANIA

Przyjęcie stanowiska wypracowanego przez Zarząd Powiatu Radomszczańskiego w sprawie odbudowy dróg zniszczonych w trakcie budowy A1, a które ma zostać przesłane do ministerstwa infrastruktury poprzedziła ożywiona dyskusja. Radni zasiadający w komisji rozwoju Rady Powiatu Radomszczańskiego podnosili, iż drogi nie byłyby aż tak zdegradowane, gdyby została wybudowana obwodnica Radomska.

– Wszystko stanęło na głowie… Gdybyśmy 4 lata temu nie zablokowali budowy obwodnicy, dziś nasze miasto i jego okolice nie byłyby rozjeżdżane – podnosił radny PiS, Paweł Chybalski. – Uderzymy się w piersi, to radni tak miejscy, jak i powiatowi zablokowali budowę tę inwestycji – dodaje.

Radny Arkadiusz Ciach (SLD) „winnych” degradacji dróg upatruje gdzie indziej… – Pytam się gdzie są radomszczańscy parlamentarzyści? Kiedy byli ci z poprzedniej opcji rządzącej nic się nie działo. Obecni, ci z partii rządzącej też nic nie zrobili  – zauważył.

Ostatecznie stanowisko przygotowane przez urzędników radomszczańskiego starostwa uzyskało aprobatę radnych zasiadających w komisji rozwoju.

Oto jego treść:

,,Ze względu na degradację okołoautostradowych dróg samorządowych w czasie budowy autostrady A1 po śladzie ogólnodostępnej drogi DK1, domagamy się całkowitego dofinansowania odbudowy dróg gminnych i powiatowych zniszczonych w wyniku objazdu przebudowywanej DK1. Pomimo organizacji ruchu w istniejącym śladzie drogi DK1, wielu kierowców, chcąc ominąć zatory korzysta z dróg lokalnych. Parametry tych dróg nie są dostosowane do zwiększonego ruchu samochodów, szczególnie ciężarowych, wielkotonażowych, dlatego nawet te niedawno wybudowane szybko ulegają degradacji. Gminy i Powiatu nie posiadają środków, by mogły je odbudowywać.

Należy nadmienić, że alternatywne do autostrady A1 drogi gminne i powiatowe wymagają (wymagać będą)  przebudowy wraz z budową ciągów pieszo – rowerowych i bezpiecznych skrzyżowań z uwagi na zagrożenie bezpieczeństwa użytkowników ruchu drogowego. Środki na ten cel powinny pochodzić z budżetu państwa. W związku z powyższym kwoty na te zadania powinny zostać przewidziane obligatoryjnie w ramach środków przeznaczonych na zadania ,,budowa autostrady A1” w Krajowym Programie Budowy Dróg Krajowych i Autostrad lub w Funduszu Dróg Samorządowych na podobnych zasadach jak budowa dróg i mostów o charakterze obronnym, tj. obejmującym całość koszów realizacji zadania”.    

Pokaż więcej
[pro_ad_display_adzone id="20732"]

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.

Back to top button
Close
Close
Puls Radomska

FREE
VIEW