Zarząd powiatu stara się o zakup separatora do radomszczańskiego szpitala

Reklama

Zarząd powiatu radomszczańskiego stara się o zakup tzw. separatora do oddzielania osocza z krwi osób, które wyzdrowiały po zakażeniu koronawirusem. Takie osocze jest obecnie jednym z najważniejszych środków podczas leczenia najciężej chorych na COVID-19.

Starosta Beata Pokora wystąpiła do wojewody łódzkiego, Tobiasza Bocheńskiego z prośbą o sfinansowanie zakupu i uruchomienia w Szpitalu Powiatowym w Radomsku aparatury do oddzielania osocza krwi, oddawanej przez ozdrowieńców.

– Poczyniliśmy te starania ze względu na dynamiczny wzrost liczby chorych na COVID-19, a co za tym idzie – na duże zapotrzebowanie osocza, bardzo potrzebnego najciężej chorym – tłumaczy starosta Beata Pokora.

Obecnie najbliższy punkt, w którym ozdrowieńcy mogą oddawać osocze, znajduje się w Łodzi. Tymczasem, dla wielu osób, które przeszły walkę z koronawirusem, pokonanie 100 kilometrów okazuje się zadaniem ponad siły. Co więcej, budowa autostrady A1 w znaczny sposób utrudnia i wydłuża dojazd do Łodzi. To ogranicza dostępność w korzystaniu z tej możliwości wsparcia leczenia kolejnych chorych.

Z sygnałów dochodzących do władz powiatu wynika, że zainteresowanie oddawaniem osocza przez ozdrowieńców jest na naszym terenie duże. W Szpitalu Powiatowym jest też odpowiednie miejsce – punkt Regionalnego Centrum Krwiodawstwa, gdzie pracuje specjalistyczna kadra.

Przewidywany koszt separatora to ok. 70 000 zł.

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD