Zaszczepmy się wiedzą o polskich odkrywcach szczepionek

Reklama

Od września do grudnia w Publicznej Szkole Podstawowej nr 7 w Radomsku był realizowany projekt pn. „Zaszczepmy się wiedzą o polskich odkrywcach szczepionek” pod patronatem prezydenta Jarosława Ferenca w ramach I edycji ogólnopolskiego programu „Dzieci Kapitana Nemo”. Jego głównym celem było poszerzenie wiedzy o polskich odkrywcach szczepionek XIX i XX w.:Rudolfie Weiglu, Hilarym Koprowskim i Ludwiku Hirszfeldzie.

Udało się już zrealizować wszystkie zaplanowane działania. Wprowadzono jednak zmiany, które polegały na tym, że większość zadań odbyła się w formie online. Uczniowie na platformie Teams wzięli udział w wykładzie Profesor Uniwersytetu Wrocławskiego Urszuli Glensk, która przybliżyła im sylwetki wyżej wymienionych uczonych.

Pod koniec listopada w formie zdalnej odbyła się także debata oksfordzka pn. „Szczepienia trenują układ odpornościowy” z udziałem uczniów PSP 7 i I LO w Radomsku oraz pracowników radomszczańskiego Sanepidu. W czwartek 19 listopada br. przeprowadzono na platformie Teams Międzyszkolną Grę Terenową, w której wzięli udział uczniowie klas VI – VIII radomszczańskich szkół podstawowych.

 

Wyniki:
I miejsce – Zespół 1 Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5
Pioruński Maciej, Wójcik Szymon, Błasiak Mateusz
Opiekun: Jolanta Ostojska
II miejsce – Zespół 4 Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5
Bartoszewska Maja, Gębicz Magdalena, Simkiewicz Emilia
Opiekun: Jolanta Ostojska
III miejsce – Zespół 1 Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1
Chybalska Natalia, Walicka Patrycja
Opiekun: Bożena Miądowicz

We wtorek 17 listopada br. zorganizowano na platformie Teams międzyklasowy turniej poświęcony odkrywcom szczepionek. Wzięły w nim udział 3-osobowe zespoły z klas VI – VIII. W I części uczestnicy zmagali się z pytaniami konkursowymi. Do finału zakwalifikowały się 3 zespoły, które walczyły o miejsca na podium. Uczniowie musieli rozwiązać krzyżówkę, poprawić tekst zawierający błędy, ułożyć rymowankę oraz rozpoznać postacie i przedmioty znajdujące się na fotografiach.
Do ostatecznej klasyfikacji zostały wliczone również punkty za prezentacje multimedialne wykonane przez klasy.

Wyniki rywalizacji:
I miejsce– klasa VI c – 44 punkty
II miejsce – klasa VIII c – 34 punkty
III miejsce – klasa VIII b – 33 punkty

Od października w MDK-u można oglądać wystawę pn. „Polscy odkrywcy szczepionek XIX i XX wieku” i zrobić sobie zdjęcie w okolicznościowej fotobudce. Odbyły się także konkursy międzyszkolne: konkurs literacki: kategoria: szkoły podstawowe – „Kartka z pamiętnika R.Weigla, L.Hirszfelda lub H.Koprowskiego” i kategoria kategoria: szkoły ponadpodstawowe – „List do Katedry Noblowskiej uzasadniający, że wybrany odkrywca (R.Weigl, H.Koprowski lub L.Hirszfeld) powinien otrzymać Nagrodę Nobla” oraz plastyczny pn. „Projekt prezentu dla odkrywcy szczepionek”. Lekcję muzealną na temat epidemii w okolicach Radomska w poprzednich stuleciach przeprowadził dla uczniów klas IV – VI Tomasz Nowak, natomiast uczniowie klasy VII b nagrali film o bohaterach projektu. Aby poszerzyć wiedzę mieszkańców miasta o wspomnianych wyżej badaczach, uczniowie PSP 7 w październiku rozdawali mieszkańcom miasta tematyczne ulotki.

Szkoła pozyskała na realizację projektu 15 000 zł.

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD