Zawodowa reaktywacja. Bezpłatne spotkanie dla mieszkańców powiatu radomszczańskiego

Reklama

Urząd miasta w Radomsku zaprasza mieszkańców miasta oraz mieszkańców gmin Dobryszyce, Gomunice, Kamieńsk, Lgota Wielka, Ładzice, Radomsko na spotkanie informacyjne w ramach projektu pn. „Zawodowa reaktywacja”.


Bezpłatne spotkanie informacyjne w ramach projektu pn. „Zawodowa reaktywacja”, na którym każdy zainteresowany uzyska informacje z zakresu:

  • wsparcia udzielanego w projekcie;
  • etapów udziału w projekcie;
  • procesu składania zgłoszeń do projektu;
  • ogólnych założeń projektowych.

Przedstawione zostaną możliwości otrzymania dofinansowania do 11 tys. zł do usług rozwojowych, na podnoszenie własnych kompetencji, umiejętności lub nabycia kwalifikacji.

Spotkanie skierowane jest do osób dorosłych, które:

  • uczą się lub pracują, lub zamieszkują na Obszarze Transformacji (OT);
  • z własnej inicjatywy chcą podnieść umiejętności, kompetencje lub nabyć kwalifikacje;
  • nie prowadzą działalności gospodarczej.

Spotkanie odbędzie się 18 września o godz. 10.00 w urzędzie miasta w Radomsku (ul. Tysiąclecia 5).

Liczba miejsc na spotkanie jest ograniczona. Można się na nie zapisać pod tym linkiem: https://tnijurl.com/bc123acda7c7/

Więcej o projekcie znajduje się na stronie www.zawodowareaktywacja.pl.

Europejskie prawo o klimacie – osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r.

Rada Europejska wyznaczyła UE cel: do 2030 r. zmniejszyć emisje gazów cieplarnianych o co najmniej 55% w porównaniu z poziomem z 1990 r., a do 2050 r. osiągnąć neutralność klimatyczną. Zgodnie z europejskim prawem klimatycznym cele te są wiążące dla UE i jej państw członkowskich, w tym również dla Polski.

Cele klimatyczne dla Polski wyznaczono w Krajowym planie na rzecz energii i klimatu na lata 2021-2030 (KPEiK). Dodatkowo Polityka Energetyczna Polski do 2040 (PEP 2040) nakreśla kierunki transformacji energetycznej Polski. PEP 2040 i KPEiK determinują harmonogram odejścia w Polsce do 2049 r. od wydobycia węgla i jego użycia w energetyce konwencjonalnej ustalony przez sygnatariuszy umowy społecznej dotyczącej transformacji sektora górnictwa węgla kamiennego.

5 grudnia 2022 r. Komisja Europejska ogłosiła, że Terytorialny Plany Sprawiedliwej Transformacji (TPST) został zaakceptowany m.in. dla województwa łódzkiego, a konkretniej dla regionu Bełchatowa.

Obszar Transformacji

Z uwagi na skalę wydobycia węgla i potencjał produkcji e.e., największym emitentem CO2 (w wartościach bezwzględnych) w UE jest Elektrownia Bełchatów.

Terytorialny Plany Sprawiedliwej Transformacji wskazuje obszary szczególnie dotknięte skutkami transformacji w kierunku gospodarki neutralnej dla klimatu. Jako terytorium najbardziej dotknięte negatywnymi skutkami transformacji w województwie łódzkim wskazano 35 gmin z dwóch podregionów: piotrkowskiego i sieradzkiego. Gminy, które znalazły się w Obszarze Transformacji zajmują powierzchnię 3 667 km², co stanowi 20,1% obszaru województwa. Obszar ten zamieszkuje 416,6 tys. osób, czyli 17% ogółu mieszkańców województwa.

Podstawą ustalenia obszaru transformacji w woj. łódzkim były uwarunkowania środowiskowe związane z lokalizacją złóż węgla brunatnego, zasięgiem terenu górniczego oraz leja depresji, a także uwarunkowania społeczno-gospodarcze związane z liczbą osób dojeżdżających do pracy do elektrowni i kopalni zlokalizowanej w województwie.

Fundusze Sprawiedliwej Transformacji mają za zadanie wspierać obszary szczególnie dotknięte skutkami transformacji energetycznej w kierunku gospodarki neutralnej dla klimatu, czyli mają za zadanie wspierać Obszar Transformacji.


Czytaj też: Bądź bezpieczny, podczas wyprawy na grzyby

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD