MEBIN

Zdrowe piersi to życie! Przyjdź i naucz się jak badać piersi

Nexera

Rak nie zna metryki. Czas działać i zatroszczyć się o siebie. Statystyki są nieubłagane. Rocznie raka piersi rozpoznaje się u ok. 1 500 000 kobiet na całym świecie.  W Polsce stwierdza się rocznie ponad 18 500 nowych przypadków zachorowań. Każda kobieta ma 12% ryzyko, że zachoruje na raka piersi. Oznacza to, że 1 na 8 kobiet w którymś momencie życia zachoruje na ten nowotwór.

Trwa Różowy Październik- miesiąc świadomości raka piersi. Rak to nie wyrok – chorobę można pokonać, zwłaszcza jeśli wykryta zostanie odpowiednio wcześnie. Dlatego tak istotna jest znajomość potencjalnych objawów choroby, metod diagnostycznych oraz korzystanie z badań profilaktycznych.

W leczeniu nowotworów piersi niezwykle ważna jest profilaktyka. Wszyscy specjaliści podkreślają, że w wielu przypadkach możliwe jest skuteczne wyleczenie, jeśli pacjentka zgłosiła się do lekarza przy pierwszych niepokojących objawach. Dlatego tak ważne są regularne badania i samokontrola piersi.

Z myślą o mieszkankach Starostwo Powiatowe zorganizowało Powiatowy Dzień Walki z Rakiem Piersi. Tylko dzisiaj do godziny 15.00 w przychodni Profamilia przy ul. Armii Krajowej w Radomsku na radomszczanki czekają  wolontariuszki Radomszczańskiego Stowarzyszenia Amazonek i Fundacji OmeaLife rak piersi nie ogranicza. Będzie można nauczyć się jak prawidłowo samodzielnie badać piersi.

Rak to nie wyrok, profilaktyka ratuje życie. Szczególnie w przypadku raka piersi, nasze zdrowie jest dosłownie w naszych rękach, rękach kobiet. Jeśli będziemy systematycznie badać swoje piersi, znajdziemy jakieś niepokojące objawy i zgłosimy się do lekarza, jest ogromna szansa na wyleczenie. Apeluję do wszystkich kobiet, żeby rozmawiały na ten temat, namawiały swoje matki, córki, koleżanki, przyjaciółki, siostry do systematycznego badania piersi i samokontroli  – mówiła dzisiaj wicestarosta Małgorzata Lewandowska.

 Niepokojące objawy

Niepokojące są wszelkie zmiany w obrębie piersi. Konieczna jest konsultacja ze specjalistą, gdy zauważono:

  • zmianę wielkości i kształtu piersi, która nie ustąpiła po miesiączce;
  • guzki lub zgrubienia wyczuwalne w piersi lub pod pachą;
  • zmianę koloru skóry piersi;
  • wciąganie skóry piersi;
  • zmiany w obrębie brodawki piersi;
  • wyciek z piersi.Czytaj też: Bezpłatna mammografia w Radomsku. Zadbaj o zdrowie!

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD