Zimno zabija. To trudny czas dla osób bezdomnych. Nie bądźmy obojętni

Reklama

Policjanci kontrolują pustostany, ogródki działkowe i inne miejsca, w których schronienia mogą szukać osoby zmagające się z bezdomnością. Bądźmy czujni, bo każdy z nas może pomóc ludziom pozbawionym dachu nad głową, narażonym na wychłodzenie. Wystarczy jeden telefon na numer alarmowy 112.


Policja apeluje o zwracanie uwagi na osoby zagrożone wychłodzeniem. Na terenie powiatu radomszczańskiego temperatura w nocy z poniedziałku na wtorek (8/9 stycznia) miejscami sięgała -18°C. Najbliższe dni i noce również mają być bardzo mroźne. Pamiętajmy, że niskie temperatury są śmiertelnym zagrożeniem szczególnie dla osób starszych, mieszkających samotnie, bezdomnych oraz nietrzeźwych długo przebywających na zewnątrz. Policjanci podczas patroli zwracają uwagę na miejsca, gdzie mogą przebywać osoby narażone na wychłodzenie. Są to zazwyczaj pustostany, ogródki działkowe, altanki, klatki schodowe i piwnice.

Zwłaszcza nocą, tak niskie temperatury powietrza stwarzają realne zagrożenie dla tych, którzy nie mają schronienia i dla tych, którzy nie są w stanie zakupić opału. To bardzo trudny okres dla osób zmagających się z kryzysem bezdomności. Bezdomni nie zważają na to, że większość miejsc, w których nocują, nie nadaje się do przebywania w nich i bezpośrednio zagraża ich życiu i zdrowiu. Nocowanie w tego typu miejscach, może okazać się niebezpieczne z uwagi na spadki temperatur. Bardzo często są to osoby, które ze względu na stan upojenia alkoholowego lub swoją nieporadność życiową – nie są w stanie same zadbać o swoje bezpieczeństwo.

Pamiętajmy, że człowiek nietrzeźwy znacznie szybciej traci ciepło. Osobom takim należy udzielić pomocy informując o miejscach noclegowych lub powiadomić odpowiednie służby, które od lat podejmują czynności w ramach działań na rzecz osób bezdomnych – mówi Dagmara Mościńska z łódzkiej policji.

Policjanci prowadzą wzmożone działania prewencyjne i pomocowe, sprawdzając miejsca, w których mogą znajdować się osoby narażone na wychłodzenie. Dzielnicowi apelują do wszystkich, którzy mają wiedzę na temat takich osób, aby zawiadomić policję.

Wystarczy, że rozejrzymy się w okolicy naszego miejsca zamieszkania. Kiedy zauważymy taką osobę zaalarmujmy policję! Zdarza się, że przechodzimy obojętnie obok osób leżących na chodniku, trawniku, śpiących pod wiatą przystankową, czy też na parkowej ławce. Okażmy tym osobom serce. Nie skreślajmy ich szans na przeżycie tylko dlatego, że sami doprowadzili się do alkoholowego upojenia – dodaje policjantka.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa

Dzięki intensywnym działaniom służb, bezpieczeństwo osób w kryzysie bezdomności jest dużo większe. Ale warto pamiętać, że tutaj każdy może okazać się pomocny. Dlatego nie bądźmy obojętni. Wystarczy tylko jeden telefon pod numer 112 by uchronić kogoś od wychłodzenia i uratować czyjeś życie.

Warto także skorzystać z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. To aplikacja, która posiada zakładkę „osoba bezdomna i wymagająca pomocy”. Każde naniesione na mapę zagrożenie jest sprawdzane przez policjantów, którzy dzięki takim zgłoszeniem mogą szybko zareagować docierając do osób znajdujących się w sytuacji zagrażającej ich zdrowiu i życiu.


Czytaj też: Zima w natarciu. Siarczysty mróz niemal w całym kraju

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD