Reklama
KOMBIT-kasy

ZUS: 47 mln nadpłaconych składek w łódzkim wraca do płatników

Zakład Ubezpieczeń Społecznych umorzył około 600 milionów złotych nadpłaconych składek, z czego 47 mln pochodzi z województwa łódzkiego. Dzięki zainicjowanym przez zakład zmianom w przepisach, ok. 800 tys. firm dodatkowo skorzysta ze zwolnienia z opłacania składek za kwiecień i maj.

-Zgodnie z wcześniejszymi przepisami, zwolnieniu podlegały tylko te składki za kwiecień i maj, które nie zostały opłacone. Wielu płatników, mimo iż wnioskowało o zwolnienie z opłat za te miesiące i tak regulowało za nie opłaty lub miało na koncie nadpłaty, które rozliczały się na kwiecień i maj – mówi Monika Kiełczyńska, regionalny rzecznik ZUS.

Dzięki inicjatywie ZUS udało się zmienić przepisy tak, aby były one korzystniejsze dla przedsiębiorców. Zgodnie ze zmianą przepisów, firmy, które złożyły wniosek o zwolnienie ze składek i jednocześnie opłaciły składki, albo posiadały nadpłatę uzyskają pełne zwolnienie. Przepisy weszły w życie 20 września.

Tego samego dnia ZUS rozpoczął proces tworzenia not umorzeniowych. Procesowi poddano już w całym kraju około 740 tys. kont płatników składek na kwotę 598 mln zł, z czego 47 mln w województwie łódzkim. W najbliższych dniach zostanie poddanych weryfikacji kolejnych kilkadziesiąt tysięcy kont. W sumie ze zmian skorzysta ok. 800 tys. firm i umorzonych zostanie ok. 600 mln zł – dodaje rzecznik.

Nie musisz składać wniosku. ZUS działa z urzędu.

ZUS realizuje umorzenie na podstawie nowych przepisów bez konieczności składania dodatkowego wniosku przez płatników o ponowne rozpatrzenie spraw. O wysokości umorzenia oraz udzielonej pomocy ZUS poinformuje płatników przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE ZUS).

Przedsiębiorcy mogą natomiast zdecydować, czy wypłacić pieniądze, czy też pozostawić je na koncie. Wówczas środki te będą zaliczone na poczet przyszłych składek.

W sumie zwolnienia z obowiązku opłacania składek wyniosły około 13 mld zł. W województwie łódzkim kwota ta wynosi 769,5 mln zł. Chodzi o składki za marzec, kwiecień i maj. Ze składek zwolniono ponad 2 mln firm, chroniąc tym samym 6,5 mln miejsc pracy.

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Puls Radomska

FREE
VIEW