ZUS: Wypłacono już ponad 2,5 mln zł na wyprawkę szkolną dla dzieci w powiecie radomszczańskim

Reklama

W województwie łódzkim Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił 181,5 tys. świadczeń z programu Dobry Start, na kwotę 54,5 mln zł. W samej Łodzi wypłacono  41 tys. świadczeń „300 plus” na kwotę 12,3 mln zł.


Do tej pory w całym kraju złożono ponad 2,5 mln wniosków o „300 plus” z programu Dobry Start. W województwie łódzkim złożono 155,5 tys. wniosków o wyprawkę, na 216 tys. dzieci. Ogółem Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił już ponad 3 mln świadczeń na kwotę 925 mln zł.

Świadczenie z programu Dobry Start na wyprawkę szkolną przysługuje w wysokości 300 zł – raz w roku – bez względu na dochód rodziny –  na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20. roku życia lub 24. w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami – informuje Monika Kiełczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa łódzkiego.

Od tego roku wnioski o to świadczenie, obsługuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wnioski można składać do 30 listopada 2021 roku, wyłącznie w formie elektronicznej. Wypłata świadczenia nastąpi w ciągu 2 miesięcy od dnia złożenia wniosku. Wnioski złożone jeszcze sierpniu, powinny zostać zrealizowane do końca września.

Wnioski można składać za pomocą Platformy Usług Elektronicznych PUE ZUS, bankowości elektronicznej lub portalu Empatia. Ze wszystkich kanałów może skorzystać jedynie rodzic. Natomiast osoba sprawująca piecze nad dzieckiem, opiekun prawny,  opiekun  faktyczny, osoba ucząca się – usamodzielniona czy dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej lub opiekuńczo-terapeutycznej, wniosek o „300 plus” może złożyć tylko za pomocą platformy PUE ZUS.

Na PUE ZUS także, osoby wnioskujące (również te które wnioskowały przez bankowość elektroniczną lub portal Empatia), znajdą wszystkie informacje na temat obsługi tego wniosku oraz korespondencję z nim związaną.

Świadczenie 300 plus wypłacane będzie tylko w formie bezgotówkowej, na numer rachunku bankowego. Rodzice, którzy nie posiadają konta w banku, będą musieli je założyć, to samo dotyczy osób, które posiadają przedpłacowe karty z MOPS-u czy GOPS-u, numery tych kart nie mogą być podawane jako numer rachunku bankowego.

Osoby, które nie radzą sobie z elektroniczną formą składania wniosku, mogą liczyć na pomoc pracowników ZUS przy ich składaniu, zarówno na Salach Obsługi Klientów w placówkach ZUS, ale także w wybranych placówkach Poczty Polskiej, urzędach gmin oraz placówkach KRUS. Informacje na temat czasu i miejsca dyżurów dostępne są na stronie zus.pl, w zakładce Dobry Start.

Dostępna jest też infolinia pod numerem 22 290 22 02, czynna od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 15:00.

Jeśli chcemy pomyślnie złożyć wniosek o świadczenie, musimy pamiętać o kilku ważnych kwestiach.

– Nasi pracownicy pomagający w wysłaniu wniosków o „300 plus” zauważyli, że osoby wnioskujące często nie mają przy sobie numeru rachunku, który należy wpisać we wniosku, nie mają założonej poczty elektronicznej, a we wniosku należy podać adres mailowy. Problemem czasem bywa też podanie nazwy szkoły, do której uczęszcza lub będzie uczęszczać dziecko. Tymczasem wszystkie te dane są niezbędne, bez nich nie można wysłać wniosku. – Zanim zaczniemy wypełniać wniosek, czy to w zaciszu domowym przy komputerze czy z pomocą pracownika ZUS w Sali obsługi klientów, warto zebrać wszystkie te dane, łącznie z nazwą szkoły, jej adresem i kodem pocztowym, by samo składanie wniosku przebiegło szybko i sprawnie – mówi Monika Kiełczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa łódzkiego.


Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD