Polskie ePłatności

ZUS: Zanim przejdziesz na emeryturę, sprawdź jaka może być jej wysokość

Nexera

Osoby, których wiek zbliża się do wieku emerytalnego czyli 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, często zadają sobie pytanie, jaka będzie wysokość ich przyszłej emerytury? Czy warto od razu przejść na emeryturę po osiągnięciu wieku emerytalnego, czy może pracować dłużej? Podejmując decyzję o zakończeniu aktywności zawodowej warto wcześniej sprawdzić jaka może być wysokość przyszłego świadczenia. Można zrobić to samemu lub korzystając z pomocy doradcy emerytalnego w ZUS.

 W 2019 r, przeciętna krajowa wysokość emerytury wynosiła 2 352, 91 zł, a w województwie łódzkim 2 197,99 zł. Każdy kto chce zorientować się jaka będzie wysokość przyszłej emerytury, może to zrobić korzystając z kalkulatora emerytalnego, który jest dostępny na Platformie Usług Elektronicznych jak i również na stronie zus.pl.  Może także udać się do ZUS i zasięgnąć porady u doradcy emerytalnego, który na podstawie informacji zawartych na koncie emerytalnym zrobi symulację wysokości przyszłej emerytury.

– Doradca emerytalny może też przeprowadzić symulację wysokości emerytury w zależności od terminu, w którym ubezpieczony zdecyduje się na nią przejść. Można wówczas porównać w jakiej wysokości byłaby emerytura, gdybyśmy przeszli na nią od razu po uzyskaniu wieku emerytalnego i jaka byłaby jej wysokość, gdyby przyszły emeryt pracował o pół roku, rok czy jeszcze dłużej. – mówi Monika Kiełczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa łódzkiego. – Od doradcy dowiemy się też jakie dokumenty należy złożyć wraz z wnioskiem oraz czy mamy ustalony kapitał początkowy. – dodaje rzeczniczka.

Prognozowaną wysokość emerytury na bieżący rok może nam wyliczyć również konsultant z Centrum Obsługi Telefonicznej po uwierzytelnieniu tożsamości.

 – Warto pamiętać, że wysokość emerytury, uzależniona jest od wysokości zebranych składek i momentu przejścia na emeryturę. Każdy dodatkowy rok pracy po osiągnięciu wieku emerytalnego podnosi wysokość emerytury średnio o 8-10 proc. Zasadą jest, że im dłużej pracujemy, tym więcej składek zostaje zapisanych na koncie emerytalnym  i więcej razy są one waloryzowane. Po drugie im później idziemy na emeryturę, tym mniejsza jest liczba miesięcy dalszego trwania życia, przez które dzielimy kapitał odłożony na koncie w ZUS. W 2020 roku średnia dalsza długość życia liczona w miesiącach wynosi 261,5 dla kobiet (60 lat)
i  217,6 dla mężczyzn (65 lat) – dodaje rzecznik.

 

(Informacja:ZUS)

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD