MEBIN

ZUS: Zanim przejdziesz na emeryturę, sprawdź jaka może być jej wysokość

Jubiler Ako

Osoby, których wiek zbliża się do wieku emerytalnego czyli 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, często zadają sobie pytanie, jaka będzie wysokość ich przyszłej emerytury? Czy warto od razu przejść na emeryturę po osiągnięciu wieku emerytalnego, czy może pracować dłużej? Podejmując decyzję o zakończeniu aktywności zawodowej warto wcześniej sprawdzić jaka może być wysokość przyszłego świadczenia. Można zrobić to samemu lub korzystając z pomocy doradcy emerytalnego w ZUS.

 W 2019 r, przeciętna krajowa wysokość emerytury wynosiła 2 352, 91 zł, a w województwie łódzkim 2 197,99 zł. Każdy kto chce zorientować się jaka będzie wysokość przyszłej emerytury, może to zrobić korzystając z kalkulatora emerytalnego, który jest dostępny na Platformie Usług Elektronicznych jak i również na stronie zus.pl.  Może także udać się do ZUS i zasięgnąć porady u doradcy emerytalnego, który na podstawie informacji zawartych na koncie emerytalnym zrobi symulację wysokości przyszłej emerytury.

– Doradca emerytalny może też przeprowadzić symulację wysokości emerytury w zależności od terminu, w którym ubezpieczony zdecyduje się na nią przejść. Można wówczas porównać w jakiej wysokości byłaby emerytura, gdybyśmy przeszli na nią od razu po uzyskaniu wieku emerytalnego i jaka byłaby jej wysokość, gdyby przyszły emeryt pracował o pół roku, rok czy jeszcze dłużej. – mówi Monika Kiełczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa łódzkiego. – Od doradcy dowiemy się też jakie dokumenty należy złożyć wraz z wnioskiem oraz czy mamy ustalony kapitał początkowy. – dodaje rzeczniczka.

Prognozowaną wysokość emerytury na bieżący rok może nam wyliczyć również konsultant z Centrum Obsługi Telefonicznej po uwierzytelnieniu tożsamości.

 – Warto pamiętać, że wysokość emerytury, uzależniona jest od wysokości zebranych składek i momentu przejścia na emeryturę. Każdy dodatkowy rok pracy po osiągnięciu wieku emerytalnego podnosi wysokość emerytury średnio o 8-10 proc. Zasadą jest, że im dłużej pracujemy, tym więcej składek zostaje zapisanych na koncie emerytalnym  i więcej razy są one waloryzowane. Po drugie im później idziemy na emeryturę, tym mniejsza jest liczba miesięcy dalszego trwania życia, przez które dzielimy kapitał odłożony na koncie w ZUS. W 2020 roku średnia dalsza długość życia liczona w miesiącach wynosi 261,5 dla kobiet (60 lat)
i  217,6 dla mężczyzn (65 lat) – dodaje rzecznik.

 

(Informacja:ZUS)

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

2 Komentarze/y

  1. Będę pracować do ostatnich dni, byle tylko mieć pewność że zapracuję na swoje i odłożę jak najwiecej w ppk. Nie nastawiam sie na jakies grube miliony z tego programu, ale te kilka dodatkowych stówek miesiecznie będzie dobrym zastrzykiem gotówki na emeryturze

  2. Do mojej emerytury to ja jeszcze mam 25 lat. Na pewno będzie niska ,dlatego odkładam pieniądze w PPK, w taki sposób mogę przez te 25 lat odłozyć całkiem fajna sumke ,tymbardziej ze dokłada mi się pracodawca i państwo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Puls Radomska

FREE
VIEW