Luxbud

3 miliony na SIM. Na Starowiejskiej powstaną nowe bloki

Polonaisse

Radomsko otrzyma 3 mln zł z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa. Pieniądze zostaną wykorzystane na wkład własny miasta do spółki SIM Łódzkie.

W lutym Radomsko przystąpiło do rządowego programu Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe, dzięki któremu mogą powstać tanie mieszkania na wynajem.  Sytuacja na rynku mieszkaniowym w Radomsku jest trudna. Mieszkania są drogie a ich dostępność jest mocno ograniczona. Lokale mieszkalne, które powstaną ze Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych będą przeznaczone dla określonej grupy najemców, którzy posiadają środki na regularne opłacanie czynszu, jednak ich dochody są na tyle ograniczone, że nie stać ich na zaciągnięcie kredytu hipotecznego na mieszkanie.

Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa była tematem dzisiejszej konferencji prasowej w, której uczestniczył prezydent Radomska Jarosław Ferenc i wicewojewoda łódzki Krzysztof Ciecióra oraz łączący się zdalnie zastępca prezesa Krajowego Zasobu Nieruchomości Michał Sroka.

Budujemy nowe i tanie mieszkania dla osób, które wiążą swoją przyszłość z Radomskiem – mówił dzisiaj Krzysztof Ciecióra.

Rada Miejska podjęła uchwałę o przystąpieniu do Krajowego Zasobu Nieruchomości, dlatego możliwe było przyznanie grantu na wkład własny w spółce. Z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa Radomsko otrzymało 3 mln zł.

Na Starowiejskiej powstaną dwa bloki

Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa Łódzkie obejmuje miasta i gminy województwa łódzkiego. Siedzibą spółki będzie Radomsko.

Zgodnie z zapowiedziami w Radomsku mają powstać dwa budynki wielorodzinne przy ul. Starowiejskiej, łącznie około 80-90 tanich mieszkań na wynajem z możliwością dojścia do własności.

Pierwsze mieszkania powstaną w 2023r. Wiem, że w Radomsku jest duży głód mieszkaniowy, dostrzegamy możliwości rozwoju budownictwa, na pewno będziemy przekazywać jeszcze inne działki, aby ta inicjatywa rozwijała się w Radomsku. Myślę, że możliwe jest, aby w ciągu kilku najbliższych lat powstało 200 nowych mieszkań – mówił dzisiaj prezydent Jarosław Ferenc.

O szczegółowych kryteriach, jakie trzeba spełnić, żeby otrzymać mieszkanie, zdecydują radni.

Według programu Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe, czyli spółki samorządowo-państwowe, zastąpią TBS. Na realizację inwestycji mieszkaniowej z SIM samorządy otrzymają dofinansowanie wynoszące do 35 proc. jej kosztów. Na tworzenie nowych SIM-ów z udziałem gminy, samorząd będzie mógł otrzymać bezzwrotne wsparcie w wysokości 3 mln zł. Tegoroczny budżet dla wszystkich gmin w Polsce to 1,5 mld zł.

Lokatorom, którzy w ramach umowy partycypacji pokryją co najmniej 20% kosztów budowy lokalu, SIM-y zapewnią możliwość dojścia do własności po około 15 latach.

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD