42. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Program w Radomsku

Reklama

13 grudnia 1981 roku wprowadzono w Polsce stan wojenny, który trwał do 22 lipca 1983 r. Celem reżimu komunistycznego było zniszczenie wielomilionowego ruchu „Solidarności”. Wojskowy zamach stanu kosztował życie co najmniej kilkudziesięciu Polaków i drastycznie ograniczał życie codzienne.


Ogłoszenie stanu wojennego w Polsce w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku było decyzją rządu komunistycznego przez ówczesnego premiera i ministra obrony generała Wojciecha Jaruzelskiego, której celem było stłumienie rosnącej opozycji i przywrócenie porządku publicznego. Stan wojenny spowodował zawieszenie praw obywatelskich, aresztowania tysięcy działaczy opozycji, w tym przywódców “Solidarności”, oraz cenzurę mediów.

Skutki ogłoszenia stanu wojennego dotknęły życie codzienne wielu Polaków, a wiele osób zostało internowanych. Stan wojenny trwał do 1983 roku, kiedy to został oficjalnie zniesiony, a kraj zmierzał w kierunku częściowej liberalizacji i dialogu między władzami a opozycją.

To wydarzenie miało istotne konsekwencje dla Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, kształtując dalszy bieg historii regionu.

W tym roku przypada 42. rocznica wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Z tej okazji w Radomsku o godz. 18.00 odbędzie się uroczysta Msza Święta w intencji ofiar stanu wojennego w Kolegiacie pw. Św. Lamberta w Radomsku. Po mszy nastąpi złożenie kwiatów pod tablicą pamięci bł. ks. Jerzego Popiełuszko – Patrona NSZZ SOLIDARNOŚĆ.

Miasto zaprasza również do obejrzenia tematycznych wystaw:

  • wystawy książek ze zbiorów Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radomsku ph. Czas Apokalipsy. Wystawa będzie udostępniona w Czytelni dla dorosłych (I piętro) do 15 grudnia w godzinach pracy biblioteki.
  • wystawy okolicznościowej pt. “Stan Wojenny 1981-1983” przygotowaną przez Instytut Pamięci Narodowej i Śląskie Centrum Wolności i Solidarności. Galeria w Oknie Muzeum Regionalne im. S. Sankowskiego w Radomsku. Ekspozycja dostępna do 18 grudnia br.

Zapal Światło Wolności

Jak co roku IPN zaprasza do udziału w akcji społecznej „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności”.

13 grudnia, zapalając w oknie świecę, wyrażamy solidarność z ofiarami stanu wojennego. Można również zapalić wirtualną świecę na stronie swiatlowolnosci.ipn.gov.pl.Kampania społeczna „Zapal Światło Wolności” nawiązuje do gestu solidarności, jaki wobec Polaków żyjących w stanie wojennym w Wigilię Bożego Narodzenia 1981 roku wykonały rzesze mieszkańców wolnego świata.

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD