74. rocznica śmierci gen. Stanisława Sojczyńskiego „Warszyca”

Reklama

W Radomsku zorganizowano uroczystość poświęconą pamięci gen. Stanisława Sojczyńskiego „Warszyca” w 74. rocznicę śmierci Żołnierza Niezłomnego.

Uroczystości rozpoczęła Msza Święta w intencji gen. Stanisława Sojczyńskiego „Warszyca”, następnie zgromadzeni złożyli kwiaty i zapalili znicze pod pomnikiem upamiętniającym żołnierzy Konspiracyjnego Wojska Polskiego na Cmentarzu Starym.

W uroczystości wzięli udział m.in. poseł Anna Milczanowska, kombatanci, żołnierze, przedstawiciele Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Stanisława Sojczyńskiego, ps. Warszyc, samorządowcy i radomszczanie.

19 lutego minęło 74 lata od tragicznej śmierci patrona 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej. Stanisław Sojczyńskiego pseudonim „Warszyc” był jednym z ostatnich dowódców polskich oddziałów partyzanckich, które po wojnie walczyły z komunistami.

Kapitan Stanisław Sojczyński „Warszyc” był organizatorem i dowódcą Konspiracyjnego Wojska Polskiego – najsilniejszej organizacji antykomunistycznego podziemia działającej w centralnej Polsce. Był twórcą i głównodowodzącym Konspiracyjnego Wojska Polskiego – polskiej organizacji niepodległościowej, której główna działalność obejmowała: samoobronę, walkę z bandytyzmem, a także ochronę społeczeństwa przed Armią Czerwoną.

Kapitan i jego 5 podwładnych stracono 19 lutego 1947 w Łodzi, na 3 dni przed ogłoszeniem amnestii. Do dziś nie jest znane miejsce jego pochówku. Pośmiertnie został mianowany na stopień wojskowy generała brygady.

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD