8 marca obchodzimy Dzień Kobiet. Drogie Panie, wszystkiego najlepszego!

Reklama

Dziś wyjątkowa data w kalendarzu. 8 marca swoje święto obchodzi każda kobieta. Drogie Panie, bądźcie szczęśliwe, zdrowe i pełne sił do stawiania czoła wszelkim wyzwaniom, abyście zawsze czuły się kochane i spełnione. A każdy dzień niech będzie dla Was okazją do śmiechu, radości i nowych doświadczeń. Tego wszystkiego życzy redakcja portalu Puls Radomska.


Dzień Kobiet jest oficjalnym świętem nie tylko w Polsce, ale również w ponad 20 krajach na świecie. M.in. w Albanii, Algierii, Armenii, Azerbejdżanie, Białorusi, Bośni i Hercegowinie, Brazylii, Bułgarii, Burkina Faso, Kamerunie, Chinach, Kubie, Laosie, Kazachstanie, Kirgistanie, Macedonii, Mołdawii, Mongolii, Czarnogórze, Polsce, Rumunii, Rosji, Serbii, Tadżykistanie, Ukrainie, Uzbekistanie, Wietnamie, Włoszech, Zambii i Tunezji.

Święto to po raz pierwszy obchodzone było 28 lutego 1909 roku. Ustanowione zostało przez Socjalistyczną Partię Ameryki po zamieszkach i strajkach w Nowym Jorku, w celu krzewienia idei równouprawnienia oraz uczczenia ofiar w walce o emancypację kobiet. W Polsce święto upowszechniło się w okresie PRL-u, kiedy to obchodzone było w każdym zakładzie pracy. Panie obdarowywane były obowiązkowo goździkami i rajstopami.

Mimo upływu czasu Dzień Kobiet cały czas nie traci na popularności. W tym dniu mężczyźni obdarowują bliskie panie upominkami, wręczają kwiaty i składają życzenia. Obecnie corocznie odbywają się organizowane przez feministki manify, czyli demonstracje połączone z happeningiem na rzecz równego traktowania kobiet i mężczyzn.

Bowiem historia kobiet do równego traktowania oraz uzyskania szeregu praw politycznych i ekonomicznych m.in. do głosowania i obejmowania stanowisk publicznych, do pracy, czy do edukacji i wielu innych praw – wszystko to kobiety przez stulecia musiały sobie wywalczyć. To dzięki działalności sufrażystek na całym świecie, kobiety posiadają te prawa, choć nie zawsze i nie wszędzie są one przestrzegane. Są bowiem kraje, w których kobiety nadal muszą o swoje swobody walczyć.


Czytaj też: Sprawdź, co ciekawego na Dzień Kobiet przygotował MDK w Radomsku

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD