83. rocznica agresji sowieckiej na Polskę oraz 12. rocznica posadzenia Dębu Pamięci Tadeusza Rozpędka w Radomsku

Reklama

W związku z przypadającą w tym roku, 83. rocznicą napaści Związku Sowieckiego na Polskę i Światowym Dniem Sybiraka, a także z 12. rocznicą posadzenia Dębu Pamięci Tadeusza Rozpędka, w Radomsku odbyły się uroczyste obchody upamiętniające te wydarzenia.


W tym roku przypada 83. rocznica napaści na Polskę dwóch mocarstw – Niemiec, które atakiem 1 września rozpoczęły II wojnę światową, oraz Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich, który niecałe trzy tygodnie później – 17 września – wypełnił zobowiązania wynikające z tajnego protokołu do paktu Ribbentrop-Mołotow.

Uroczystości upamiętniające te wydarzenia odbyły się w Radomsku, w piątek 16 września. W klasztorze oo. Franciszkanów w Radomsku odprawiona została msza święta.

W związku z 12. rocznicą posadzenia Dębu Pamięci Tadeusza Rozpędka – radomszczanina i aspiranta Policji Państwowej, który zginął od strzału w tył głowy oddanego przez NKWD w Twerze w 1940 roku, w ogrodach klasztornych młodzież z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 zaprezentowała spektakl “Tam gdzie zgładzono wolność, prawdę i sprawiedliwość”. Po spektaklu złożono kwiaty pod pomnikiem.

Następnie uroczystości przeniosły się na Cmentarz Stary, gdzie pod Tablicą Pamięci Zamordowanych na Wschodzie w 1940 roku odczytany został Apel Poległych. Wiązanki kwiatów zostały również złożone pod Pomnikiem Grobem Nieznanego Żołnierza przy ulicy Narutowicza.

Rankiem 17 września 1939 roku, radzieckie siły zbrojne przekroczyły wschodnią granicę, zaatakowały nasz kraj bez wypowiedzenia wojny. Propaganda sowiecka określała agresję na Polskę jako wyprawę wyzwoleńczą. W rzeczywistości rozpoczął się czwarty rozbiór Polski. Jutro mija 83. rocznica tej napaści. Niestety mroczna historia może się powtórzyć. Żadnemu narodowi nie dano pokoju raz na zawsze i  my – Polacy,  jako naród tak ciężko doświadczony przez historię, zawsze musimy o tym pamiętać. – mówił po Apelu Poległych prezydent Jarosław Ferenc.

Organizatorami obchodów byli Stowarzyszenie Rodzina Katyńska Ziemi Piotrkowskiej Koło w Radomsku, dyrekcja, grono pedagogiczne i uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 im. Władysława St. Reymonta w Radomsku.

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD