83. rocznica agresji sowieckiej na Polskę oraz 12. rocznica posadzenia Dębu Pamięci Tadeusza Rozpędka w Radomsku

W związku z przypadającą w tym roku, 83. rocznicą napaści Związku Sowieckiego na Polskę i Światowym Dniem Sybiraka, a także z 12. rocznicą posadzenia Dębu Pamięci Tadeusza Rozpędka, w Radomsku odbyły się uroczyste obchody upamiętniające te wydarzenia.
W tym roku przypada 83. rocznica napaści na Polskę dwóch mocarstw – Niemiec, które atakiem 1 września rozpoczęły II wojnę światową, oraz Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich, który niecałe trzy tygodnie później – 17 września – wypełnił zobowiązania wynikające z tajnego protokołu do paktu Ribbentrop-Mołotow.
Uroczystości upamiętniające te wydarzenia odbyły się w Radomsku, w piątek 16 września. W klasztorze oo. Franciszkanów w Radomsku odprawiona została msza święta.
W związku z 12. rocznicą posadzenia Dębu Pamięci Tadeusza Rozpędka – radomszczanina i aspiranta Policji Państwowej, który zginął od strzału w tył głowy oddanego przez NKWD w Twerze w 1940 roku, w ogrodach klasztornych młodzież z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 zaprezentowała spektakl „Tam gdzie zgładzono wolność, prawdę i sprawiedliwość”. Po spektaklu złożono kwiaty pod pomnikiem.
Następnie uroczystości przeniosły się na Cmentarz Stary, gdzie pod Tablicą Pamięci Zamordowanych na Wschodzie w 1940 roku odczytany został Apel Poległych. Wiązanki kwiatów zostały również złożone pod Pomnikiem Grobem Nieznanego Żołnierza przy ulicy Narutowicza.
– Rankiem 17 września 1939 roku, radzieckie siły zbrojne przekroczyły wschodnią granicę, zaatakowały nasz kraj bez wypowiedzenia wojny. Propaganda sowiecka określała agresję na Polskę jako wyprawę wyzwoleńczą. W rzeczywistości rozpoczął się czwarty rozbiór Polski. Jutro mija 83. rocznica tej napaści. Niestety mroczna historia może się powtórzyć. Żadnemu narodowi nie dano pokoju raz na zawsze i my – Polacy, jako naród tak ciężko doświadczony przez historię, zawsze musimy o tym pamiętać. – mówił po Apelu Poległych prezydent Jarosław Ferenc.
Organizatorami obchodów byli Stowarzyszenie Rodzina Katyńska Ziemi Piotrkowskiej Koło w Radomsku, dyrekcja, grono pedagogiczne i uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 im. Władysława St. Reymonta w Radomsku.