9 września – Światowy Dzień FAS. Konferencja tematyczna w Radomsku

Reklama

W Urzędzie Miasta w Radomsku, w piątek (9 września) odbyła się konferencję dotyczącą zaburzeń rozwojowych u dzieci matek pijących alkohol w okresie ciąży.


Termin konferencji nie był przypadkowy – 9 września ogłoszony jest bowiem Światowym Dniem FAS/FASD (alkoholowy zespół płodowy/spectrum płodowych zaburzeń alkoholowych). W konferencji uczestniczyli głównie pracownicy opieki społecznej, nauczyciele i przedstawiciele organizacji pozarządowych, także osoby, których bezpośrednio dotyczy problem FAS/FASD.

Konferencję otworzyła zastępca prezydenta Radomska Małgorzata Kańska-Kipigroch, a szczegółowy program przedstawiła naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich Wioletta Marcinkowska. Pierwsze prelekcje wygłosiły Anna Nowak-Lodowska i Ewa Kaźmierczak, reprezentujące radomszczański Szpital Powiatowy. Prelegentkami były też Katarzyna Maciołek z Regionalnego Centrum Pomocy Społecznej w Łodzi i Renata Koniarska z ZSP nr 1 w Radomsku, realizująca pilotażowy program edukacyjny na temat FAS.

Podczas prezentacji i rozmów kuluarowych podkreślano, że nie ma określonej minimalnej ilości alkoholu, jaką może wypić kobieta w ciąży. Nie może pić w ogóle, a problemy tworzą się poprzez podejście niektórych osób, które bagatelizują wypicie małego dinka raz na kilka dni czy kieliszka wina do kolacji. To rodzaj przyzwolenia społecznego, a skutkami takiego postępowania mogą być u dzieci zaburzenia rozwoju fizycznego, umysłowego, zachowania i uczenia się, niestety często trwające przez całe życie.

 

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD