Uczniowie Mechanika na Rajdzie Geodety

Reklama

W dniach 5-7 października grupa uczniów z technikum geodezyjnego oraz innych klas technicznych z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1 uczestniczyła w Rajdzie Geodety.


W imprezie wzięło udział 45 uczniów. Pierwszego dnia zwiedzali Opatów – Podziemną Trasę Turystyczną oraz Muzeum Geodezji i Kartografii. Zwłaszcza to drugie miejsce jest związane z profilem kształcenia przyszłych geodetów. Po południu uczniowie zostali zakwaterowani w szkolnym schronisku młodzieżowym w miejscowości Święta Katarzyna. Wieczorem, podczas integracji młodzież pracowała nad piosenkami, które miała zaprezentować następnego dnia.

W środę z samego rana uczniowie zwiedzili Muzeum Minerałów i Skamieniałości w Świętej Katarzynie. Mogli tam obejrzeć pokaz szlifowania kamienia, a także przyjrzeć się z bliska rzadkim okazom drogocennych kruszców, skał, minerałów i brył, z których najbardziej charakterystyczny w okolicy jest krzemień pasiasty. Następnie grupa spotkała się z jednym z najpopularniejszych przewodników świętokrzyskich, autorem książek panem Pawłem Wojtysiem. Zaprowadził on uczniów do budynków klasztoru bernardynek, opowiedział o architekturze i historii tego miejsca. Potem uczniowie oglądali kapliczkę, gdzie przed laty zostawił swój podpis sam Stefan Żeromski, wtedy jeszcze uczeń, dziś znany wszystkim autor „Przedwiośnia”, „Syzyfowych prac” czy też „Wiernej rzeki”. 2 sierpnia 1882 roku na wewnętrznej ścianie kapliczki podpisali się Stefan Żeromski i jego kolega Jan Stróżecki. Napis, mimo że nieco zniszczony, zachował się do dziś. Potem uczniowie weszli na teren Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Po około godzinie zdobyli szczyt Łysica (614 m n.p.m.). Po pamiątkowym wspólnym zdjęciu nadszedł czas na dalszą wędrówkę w kierunku Skały Agaty, Przełęczy Kakonińskiej i kapliczki Świętego Mikołaja. Po drodze oczywiście pan Paweł opowiadał o geografii, historii i legendach świętokrzyskich – opowiada Paweł Dudek, nauczyciel w  ZSP nr 1 w Radomsku.


Po południu odbyły się zawody geodezyjno-sprawnościowe. Trzeba było m.in. wykonywać obliczenia, wykazać się szybkością i gibkością, przydał się też duży zasób słownictwa związanego z geodezją. Uczniowie współzawodniczyli w kilkuosobowych grupach, wymieszanych pomiędzy klasami. Wieczorem odbyło się ognisko z kiełbaskami. Śpiew, rozmowy, gorąca herbata dodawały klimatu gdy zrobiło się ciemno.

Ostatniego dnia uczniowie zwiedzili Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku. Mieści się tam oddział Muzeum Narodowego w Kielcach. Można tam zobaczyć obrazy, rękopisy, a także odtworzony gabinet naszego noblisty. W Oblęgorku nastąpiło rozstrzygnięcie wyników współzawodnictwa. Wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz zakładki do książek, a najlepsi specjalnie zaprojektowane koszulki geodety, albumy krajoznawcze, tomiki poezji i przewodniki

Rajd Geodety to już cykliczna impreza organizowana przez nauczycieli Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1. Po raz pierwszy odbył się w 2015 roku. Młodzież skupiona wokół zawodu technik geodeta wyjeżdża na tę imprezę w celu integracji, przełamywania barier pomiędzy różnymi rocznikami oraz poszerzania wiadomości przedmiotowych. Jest to też świetna trzydniowa odskocznia od lekcji odbywających się w szkole. W 2021 roku w rajdzie wzięła udział rekordowa liczba uczniów, bo aż 45. Nauczyciele organizujący rajd: mgr Paweł Dudek, mgr inż. Damian Pawlikowski i mgr inż. Jarosław Chlastacz.

(Informacja: ZSP 1)



Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD