Koniec stanu zagrożenia epidemicznego. Co się zmieni?

Reklama

1 lipca 2023 r. na terenie Polski został zniesiony stan zagrożenia epidemicznego spowodowany zakażeniami wirusem SARS-CoV-2.


Z uwagi na obecną sytuację epidemiologiczną, w szczególności ze względu na znaczący spadek liczby zakażeń, hospitalizacji i zgonów spowodowanych SARS-CoV-2, Główny Inspektor Sanitarny złożył wniosek do Ministra Zdrowia o odwołanie stanu zagrożenia epidemicznego.

W praktyce oznacza to m.in. zniesienie od 1 lipca obowiązku noszenia maseczek ochronnych w placówkach medycznych –  przychodniach i szpitalach.

Najnowsze zmiany wprowadzone w rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie metody zapobiegania COVID-19, zostały skierowane do ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Jednak niektóre przepisy będą wciąż obowiązywały. Nadal utrzymane zostaną unijne cyfrowe certyfikaty covidowe oraz system Ewidencji Wjazdu do Polski (EWP).

Stan zagrożenia epidemicznego wprowadzono w Polsce 16 maja 2022 r. Wcześniej – od 20 marca 2020 r. – obowiązywał stan epidemii. 5 maja 2023 r. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła koniec pandemii COVID-19.

Zmiany dla pracowników i pracodawców

W związku z odwołaniem stanu zagrożenia epidemicznego zmiany czekają pracowników pracodawców, przestaje bowiem obowiązywać szereg regulacji wprowadzonych w ramach tzw. ustawy covidowej.

Pracodawcy będą mieli 180 dni na skierowanie pracowników na zaległe badania okresowe i 60 dni na realizację zaległych szkoleń okresowych BHP. Wstępne szkolenia BHP będą musiały być w formie stacjonarnej, nie dotyczy to jednak osób przyjmowanych do pracy zdalnej na stanowiska administracyjno-biurowe.


Czytaj też: Środa z Profilaktyką: Profilaktyka uzależnień wśród nastolatków


Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD