Agresja i hejt nie są nigdy rozwiązaniem problemu. Z uczniami ZSE-E spotkali się funkcjonariusze policji
Policjanci bardzo dobrze wiedzą, jak ważne i odpowiedzialne stoi przed nimi zadanie w zakresie edukacji o bezpieczeństwie. Od początku września stale spotykają się z młodzieżą szkolną. Funkcjonariusze rozmawiają o problemach związanych z demoralizacją, przestępczością nieletnich i cyberprzemocą przypominając, że agresja i hejt nie są nigdy rozwiązaniem problemu.
W środę, 23 października policjant z radomszczańskiej komendy odwiedził uczniów z Zespołu Szkół Elektryczno-Elektronicznych w Radomsku, gdzie poruszył temat odpowiedzialności prawnej nieletnich, agresji, hejtu oraz cyberzagrożeń.
Podczas spotkań funkcjonariusz wyjaśnił podstawowe pojęcia dotyczące osób nieletnich, czynów karalnych oraz przejawów demoralizacji, a także przekazał młodzieży najważniejsze informacje związane z odpowiedzialnością prawną nieletnich w przypadku konfliktu z prawem.
Wizyta była również doskonałą okazją do poruszenia problematyki cyberprzemocą i cyberzagrożeń, a wszystko po to, by uświadomić młodzieży, jakie zagrożenia pojawiają się wokół nich.
Pamiętajmy, że cyberprzemoc jest przestępstwem, które w uzasadnionym przypadku należy zgłaszać właściwym organom ścigania. Podczas spotkań policjant zwrócił również uwagę na temat ochrony wizerunku. Przypomniał, że warto chronić swój wizerunek i nie udostępniać swoich danych osobowych, haseł, nicków, a także zdjęć osobom nieuprawnionym. Warto w sieci stosować zasadę ograniczonego zaufania, szczególnie wobec osób nam nieznanych lub tych z internetowego świata. Młodzież biorąca udział w spotkaniu wykazała duże zainteresowanie poruszanymi zagadnieniami – mówi aspirant Dariusz Kaczmarek, z Komendy Powiatowej Policji w Radomsku.
Zadaniem policji jest reagować, ale także przeciwdziałać łamaniu prawa, również przez dzieci i młodzież. Nie ma skuteczniejszej metody, jak długotrwała, systematyczna edukacja od najmłodszych lat.
Mamy nadzieję, że uczestnictwo w policyjnych spotkaniach profilaktycznych przyczyni się do wzrostu świadomości i odpowiedzialności młodzieży za swoje zachowanie. Pamiętajmy, agresja, przemoc i cyberprzemoc – nie są nigdy rozwiązaniem problemu – dodaje policjant.
Czytaj też: Wymiana międzynarodowa uczniów II LO w Dortmundzie