Modernizacja ciepłowni PGK w Radomsku. Umowa na budowę kotła zasilanego biomasą podpisana

Reklama

We wtorek 17 grudnia została podpisana umowa na budowę kotła zasilanego biomasą między PGK w Radomsku, a wykonawcą, którym jest konsorcjum kilku firm. Umowa na realizację zadania opiewa na 66 666 000 zł. Inwestycja jest częścią modernizacji ciepłowni mającej na celu wyeliminowanie miału węglowego jako paliwa, co jest zgodne z globalną strategią walki ze zmianami klimatycznymi.


Do podpisania umowy na budowę kotła zasilanego biomasą między PGK Sp. z o.o. w Radomsku, a wykonawcą, którym jest konsorcjum firm: MTM Budownictwo Sp. z o.o., MTM Elektronika Sp. z o.o. i RenBio Sp. z o.o. doszło w urzędzie miasta.

Umowa na realizację zadania opiewa na 66 666 000 zł. Inwestycja jest częścią modernizacji ciepłowni mającej na celu wyeliminowanie miału węglowego jako paliwa, co jest zgodne z globalną strategią walki ze zmianami klimatycznymi.

Cieszymy się, że możemy brać udział w transformacji energetycznej i dekarbonizacji Polski. Mamy nadzieję, że sprostamy państwa oczekiwaniom i wszystko pójdzie zgodnie z planem – mówił podczas spotkania Tomasz Michalski, przedstawiciel MTM Budownictwo Sp. z o.o.

Kocioł na biomasę jest elementem nowego miksu energetycznego, który opracowało i wdraża przedsiębiorstwo. Dzięki zastąpieniu węgla innymi rodzajami paliw, w szczególności odnawialnymi możliwe staje się wyjście z systemu opłat za prawa do emisji gazów EU ETS, dzięki czemu radomszczanie mają płacić za ciepło i odpady mniej niż gdyby modernizacji nie wprowadzono.

Krok związany z budową kotła na biomasę umożliwi nam zakwalifikowanie naszego Zakładu Ciepłowniczego jako zakład efektywny energetycznie. Będziemy wiodącym dostawcą ciepła dla miasta Radomska, oferując ciepło ze źródeł odnawialnych i źródeł o małej emisji szkodliwych substancji – zapewniał prezes PGK Zbigniew Rybczyński.

Dzięki tej inwestycji Zakład Ciepłowniczy będzie bardziej nowoczesny i ekologiczny, ale przede wszystkim niezależny energetycznie. To da miastu i mieszkańcom większe bezpieczeństwo energetyczne, ponieważ nie będziemy tak mocno odczuwać ewentualnych wahań na rynku. Ciesze się też z tego względu, że dzięki dalszej modernizacji ciepło produkowane przez PGK będzie jeszcze tańsze – dodał prezydent Jarosław Ferenc.

W ramach modernizacji zostały już wybudowane i uruchomione w połowie br. kotły olejowo-gazowe. Wykonawca został wyłoniony w otwartym przetargu i budowę będzie realizował w formule „Projektuj-Wybuduj”. Po zakończeniu projektowania pierwsze prace powinny ruszyć w połowie przyszłego roku, a pierwsze ciepło uzyskane ze spalania biomasy powinno zostać wprowadzone do sieci na przełomie lat 2026/2027.

Teraz wykonawca przystąpi do prac projektowych. Kolejnym etapem zaplanowanej modernizacji, o którą przeprowadza PGK jest budowa tzw. spalarni, czyli elektrociepłowni opalanej paliwem z odpadów. W tej sprawie zostanie przeprowadzone w lutym tego roku referendum lokalne. O tym dyskutować będą radni rady miejskiej w Radomsku na jutrzejszej sesji. PGK pozyskało na realizację obu inwestycji wsparcie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.



Czytaj też: Podpisano umowę na remont biblioteki w Radomsku. Inwestycja będzie kosztować prawie 2,3 mln zł


Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida oraz iOS w sklepach Google Play i App Store.
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD