Antysmogowy dron lata nad kominami domów w Radomsku

Reklama

Na terenie miasta Radomsko trwają kontrole przeprowadzane za pomocą drona antysmogowego zakupionego w ramach 6. edycji Budżetu Obywatelskiego.


Pracownicy Wydziału Bezpieczeństwa i Porządku dronem kontrolowali 11 stycznia dzielnicę Kowalowiec, w której Wydział zanotował liczne zgłoszenia od mieszkańców.

Próbowaliśmy ustalić, w której posesji może dochodzić do spalania nielegalnych materiałów. Dziś nie wykryliśmy żadnych odstępstw od normy. Troszkę przeszkodziły nam w tym warunki atmosferyczne, ponieważ mamy niskie ciśnienie i mgłę, przez którą zmniejszyła się widoczność i lot był dość trudny, ale z pewnością wrócimy do tego miejsca w innym czasie – mówi naczelnik Wydziału Bezpieczeństwa i Porządku i operator drona Jacek Paul.

Na początku miesiąca ustalany jest harmonogram lotów, ale każdego dnia przed rozpoczęciem lotów jest on weryfikowany, również w oparciu o informacje od mieszkańców z poprzednich dni.

Nasz plan dostosowujemy do aktualnych potrzeb i zgłoszeń radomszczan, które niemal każdego dnia do nas docierają – zaznacza.

Podczas kontroli pracownicy poszukują wszelkich odstępstw od normy.

Spalanie pewnych materiałów wywołuje reakcje chemiczne i uwalnianie się związków chemicznych w dymie, który potem odczytujemy i weryfikujemy za pomocą urządzeń pomiarowych – wyjaśnia naczelnik. – O ile wskaźniki pyłów zawieszonych PM 2 i PM 10 występują zawsze w wyniku spalania węgla czy drewna, o tyle wysokie wartości związków chloru czy siarki dają nam już podstawę do podejrzenia, że może być palone czymś niewłaściwym – dodaje.

Należy podkreślić, że pomiar składu spalin wykonany za pomocą drona, nie jest póki co, dowodem przed organami ścigania i wymiaru sprawiedliwości. Pomiary uzyskane przy jego pomocy pomagają jedynie wskazać nieruchomości, gdzie zachodzi potrzeba wykonania bezpośredniej kontroli, czyli istnieje duże prawdopodobieństwo ujawnienia nieprawidłowości.

Efektywne wykorzystanie drona nie polega więc na wykonywaniu kontroli pojedynczych nieruchomości w celu potwierdzenie nieprawidłowości. W takich przypadkach wykonujemy bezpośrednią kontrolę, czyli wchodzimy na daną posesję i sprawdzamy palenisko, kotłownię, dokumenty dotyczące opału i posiadanego pieca. Czasem, jeśli mamy wątpliwość, pobieramy też próbki do badań laboratoryjnych – mówi naczelnik Paul. – Natomiast jeśli mamy sygnały, że na danym obszarze, ulicy, czy kwartale może dochodzić do spalania nielegalnych materiałów i nie mamy konkretnego adresu, gdzie moglibyśmy przeprowadzić bezpośrednią kontrolę, wtedy właśnie używamy drona. Latamy nad daną dzielnicą, dokonujemy szeregu kontroli i analiz, które nam wskazują gdzie może dochodzić do nieprawidłowości. Taki model wykorzystania drona przyjęliśmy – dodaje.

Gdy podczas kontroli bezpośredniej ujawnione zostaną nieprawidłowości, czy w przypadku kiedy są trudności w dokonaniu kontroli, wówczas na miejsce są wzywani funkcjonariusze policji, którzy asystują pracownikom Wydziału w dokonaniu skutecznej interwencji. To policjanci również podejmują decyzję o ukaraniu właściciela nieruchomości.

Przypominamy, że dron został zakupiony w ubiegłym roku, wtedy też pracownicy Wydziału Bezpieczeństwa i Porządku przeszli szkolenie, aby uzyskać uprawnienia do wykonywania lotów. Każdy lot dronem antysmogowym w kategorii „szczególnej” musi zostać zgłoszony do Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Dron pracuje od grudnia ubiegłego roku i podczas kilkunastu lotów skontrolowano kilkaset nieruchomości, wykryto też kilka nieprawidłowości. Loty dronem obwarowane są pewnymi warunkami, dlatego nie każdego dnia można dokonywać prac kontrolnych. Mają na to wpływ przede wszystkim warunki atmosferyczne, bowiem intensywne opady deszczu, wiatr, mgła czy niska temperatura je uniemożliwiają.

Pamiętajmy, że dron – wydawać by się mogło jest bezpiecznym urządzeniem – w przypadku awarii czy niekontrolowanego lotu i upadku może spowodować zagrożenie dla ludzi, a naszym priorytetem jest bezpieczeństwo mieszkańców. Dlatego, jeśli warunki atmosferyczne są niesprzyjające, nie wykonujemy lotów – podkreśla naczelnik.

Od grudnia dron pracował kilkanaście dni po około godziny. Na tyle pozwalają warunki techniczne urządzenia. Podczas jednego lotu dron może skontrolować kilkadziesiąt nieruchomości.

Zgłoszeń dotyczących podejrzenia palenia w piecu niedozwolonymi materiałami można zgłaszać do Wydziału Bezpieczeństwa i Porządku pod numerem telefonu 44 681 00 00.


Czytaj też: Wstąp w szeregi radomszczańskiej policji. Pierwsze spotkanie promujące zawód za nami

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD