APEL MRM DO MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ

Reklama

Wczoraj Młodzieżowa Rada Miasta wysłała ministrowi edukacji narodowej, Dariuszowi Piontkowskiemu, apel o następującej treści:

Szanowny Panie,

Jesteśmy młodzieżą pochodzącą z niewielkiego miasta w centralnej Polsce, Radomska. Już od kilku miesięcy słyszymy głosy, że w budżecie naszego powiatu brakuje znaczących środków na oświatę – jak twierdzą władze starostwa, w roku 2020 zabraknie na ten cel ponad 9 milionów złotych. Martwi nas to tym bardziej, że ponad połowa radnych Młodzieżowej Rady Miasta uczęszcza do liceów i techników, a więc szkół prowadzonych przez powiat.

Za niedopuszczalne uważamy sytuacje, w których koszty wdrożenia reform proponowanych przez władze centralne są zrzucane na barki samorządu. Pomimo wcześniejszych zapewnień rząd nie zabezpieczył w budżecie dostatecznych środków na przeprowadzenie reformy edukacji. Środki przyznawane w corocznych subwencjach oświatowych nie wystarczają, a wielu jednostkom samorządu terytorialnego grozi bankructwo z powodu krótkowzrocznej i nieprzemyślanej polityki władz centralnych.

Od roku szkolnego 2020/21 szkoły w powiecie radomszczańskim będą musiały radykalnie obniżyć koszty swojego funkcjonowania, m.in. poprzez redukcję etatów w szkołach, zwiększenie liczebności oddziałów w klasach czy łączenie grup na zajęciach języków obcych. Pożegnać możemy się również z większymi inwestycjami – zwyczajnie zabraknie na nie pieniędzy.

Za błędy dorosłych, podobno odpowiedzialnych ludzi, zapłacimy my, młodzież z całego kraju. Reforma likwidująca gimnazja i przywracająca ośmioletnią szkołę podstawową nie tylko nie przyniosła żadnych wymiernych korzyści – a przynajmniej my, jako uczniowie, żadnych nie dostrzegamy – ale i doprowadziła do spadku prestiżu zawodu nauczyciela, tłoku w szkołach średnich i, co jest dla nas szczególnie ważne, zniszczenia budżetów wielu samorządów.

Rozwój edukacji powinien być kwestią priorytetową dla każdego europejskiego kraju. Jak bowiem pisał już przed kilkoma wiekami Jan Zamoyski: „takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie”. Z przykrością musimy jednak w tym miejscu stwierdzić, że Ministerstwo Edukacji Narodowej nie podchodzi do tematu z należną mu uwagą.

Apelujemy o ponowne przeliczenie subwencji oświatowej dla powiatu radomszczańskiego. Uważamy, że tylko w ten sposób można ochronić uczniów przed skutkami nadciągającego kryzysu w oświacie.

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD