Atrakcje turystyczne woj. łódzkiego oraz Częstochowy zatrzymane w kadrze przez uczestników Foto Pozytyw [FOTO]

Reklama

W dniach 24 – 26 lutego odbył się kolejny plener fotograficzny z cyklu Krajobrazy.pl fundacji Foto Pozytywu. Uczestnicy odwiedzili wiele ciekawych miejsc, bowiem plan był obfity w atrakcje turystyczne województwa łódzkiego oraz miasta Częstochowy.


Plener rozpoczęto od wizyty w Muzeum Produkcji Zapałek w Częstochowie. Jest to miejsce z duszą i z łezką sentymentu dawnej świetności tego miejsca, o czym mówi Marcin Kwarta, prezes fundacji Foto Pozytyw.

Warto było mieć możliwość fotografowania tej przestrzeni, tym bardziej że w związku z budową drogi, ta forma zakładu ulegnie na pewno zmianie – mówi Kwarta.

Następnie pomimo niesprzyjającej pogody uczestnicy pleneru ruszyli w miasto by pokazać Częstochowę poza utartym szlakiem. Atrakcją był szlak częstochowskich zakładów Elanex i fabryki włókienniczej Pelzera wraz z osiedlami dla pracujących tam robotników.

Oczywiście świat idzie do przodu, a po świetności tych fabryk pozostały tylko mury. Mury, które mogłyby opowiedzieć niejedną historię tych miejsc, ale niestety milczą. Każdy z fotografujących uczestników znalazł w tych przestrzeniach coś dla siebie. Plener został tak przygotowany, aby dawał możliwości kreatywnego i twórczego poszukiwania kadru fotograficznego – opowiada Kwarta.

Następnym punktem, a zarazem atrakcją poruszania się w industrialnych tematach było Muzeum Drukarstwa Rodziny Kamińskich w Radomsku. To miejsce pełne wyczuwalnej pasji i tradycji, stało się przestrzenią poszukiwania przez fotografików detalu, piękna starych drukarskich maszyn. Zapach farby drukarskiej jeszcze bardziej potęgował doznania nie tylko wizualne, ale również pobudzał inne zmysły i wyobrażenia.

Podczas drugiego dnia pleneru, fotograficy odwiedzili zakład produkcyjny Metalurgia S.A. Z przestrzeni industrialnej przenieśli się w fotografie krajobrazu i zawitali do Przedborskiego Parku Krajobrazowego, gdzie znajduje się Europejskie Centrum Budo Dojo Stara Wieś. Unikatowa Japońska wioska na skale Europy, której krajobrazy spowodowały ożywioną dyskusję na temat tego miejsca.

Poruszając się po Parku Krajobrazowym, mieliśmy możliwość fotografowania przyrody w zimowej scenerii. Pogoda i światło towarzyszące uczestnikom pleneru było tak zróżnicowane, że w ciągu paru godzin mieliśmy uroki słonecznej wiosny aż do kapryśnej śnieżnej i deszczowej zimy. Wieczorem odwiedziliśmy Muzeum Ludowe w Przedborzu posiadające najlepsze zbiory etnograficzne, można zaryzykować stwierdzeniem w województwie łódzkim – dodaje Kwarta.

Ostatni dzień fotografowania, uczestnicy spędzili na rozlewiskach rzeki Pilicy w okolicach miejscowości Grodzisko, odwiedzili kapliczkę w lesie nad Pilicą, zobaczyli okopy z II Wojny Światowej oraz bramę pałacu Ostrowskich /Potockich. Zwiedzili Zbór Ariański w Łapczynej Woli, dwór obronny w Bąkowej Górze oraz most nad Pilicą w miejscowości Trzy Morgi.

Współorganizatorem wydarzenia był artysta fotograf Jarek Dumański. A już niebawem będzie można oglądać wystawę z tego pleneru, którą Foto Pozytyw przygotuje.


Czytaj też: Spędź Dzień Kobiet razem z muzeum! Sprawdź, co ciekawego placówka szykuje na 8 marca

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej
[pro_ad_display_adzone id="64133"]

Powiązane artykuły

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD